Self-care zimą

Be Lenka logo Be Lenka
10.01.2024
Self-care zimą

Dni są coraz krótsze, słońce pojawia się coraz rzadziej, temperatura spada, na ziemi pojawia się pierwszy śnieg. Dla wielu miesiące zimowe są trudnym sprawdzianem utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego. W zimne dni, kiedy wychodzimy z domu po ciemku i wracamy tak samo po ciemku, nasz nastrój ma tendencję do częstszych niż zwykle wahań. Nie jest niczym niezwykłym, że zimą potrzebujemy mniej kontaktów towarzyskich, spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych i nic nie robimy, po prostu zapadamy w sen zimowy. Sezonowa melancholia zajmuje swoje miejsce. Każdy ma swój sposób na radzenie sobie z nadejściem zimy i jej wpływem na samopoczucie psychiczne i dobrą kondycję fizyczną. Jednym ze sposobów jest dbanie o siebie, czyli self-care.

Zawartość artykułu

Znaczenie self-care

Znalezienie przestrzeni i czasu na pielęgnację, czasu poświęconego tylko sobie i swoim potrzebom, jest ważne przez cały rok, ale w miesiącach zimowych jest więcej niż konieczne. Wraz ze zmianą pogody nadchodzi okres pełen wyzwań dla naszego organizmu i samopoczucia psychicznego. Wraz z nadejściem zimy musimy stawić czoła krótszym dniom, brakowi naturalnego światła, witaminy D (wpływającej na dobry nastrój) czy niskiej temperatury.

Brak światła dziennego może zaburzyć nasz naturalny biorytm i zaburzyć równowagę produkcji melatoniny (hormonu snu), która działa właśnie w zależności od światła dziennego. Może to negatywnie wpłynąć na nasz rytm snu. Być może będziemy musieli wcześniej położyć się spać, a poranne budzenie się może być bardziej problematyczne niż kiedykolwiek. To nie tak, że nagle jesteśmy bardziej leniwi, to nie nasza wina. Tak już zima wpływa na nasz organizm.

Czy słyszałeś o SAD? SAD (ang. Seasonal Affected Disorder) to zaburzenie, które w swoich przejawach przypomina depresję i jest spowodowane właśnie zmianą pór roku, a dokładniej brakiem światła dziennego. Regularna pielęgnacja ciała może pomóc nam odzyskać dobre samopoczucie psychiczne i poradzić sobie z trudną porą roku, jaką jest niewątpliwie zima.

Niezależnie od tego, czy kochamy zimę, czy nienawidzimy, wpływa ona na organizm w ten sam sposób. Dlatego tak ważne jest, aby wyjątkowo o siebie zadbać i pielęgnować nie tylko o swoje ciało, ale i umysł. Tylko 10 minut dziennie poświęconych sobie może zdziałać cuda. Jeśli jesteś zainteresowany, czytaj dalej, poniższe wiersze dadzą Ci inspirację do pielęgnacji ciała, szczególnie odpowiednią na najzimniejszą porę roku.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Nawet jeśli niskie temperatury i nie zawsze przyjemna pogoda nie do końca kuszą do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, spróbuj pokonać siebie, porządnie się ubierz i pobiegaj na świeżym powietrzu. Czas spędzony na świeżym powietrzu nie tylko dobrze wpływa na odporność, ale także pozytywnie wpływa na sen wspierając wzmożoną produkcję melatoniny, co jest bardzo ważne w czasach, gdy jej produkcja jest rozproszona. Jeśli czujesz się ociężały lub brakuje Ci motywacji, kilka minut na świeżym powietrzu  Ci pomoże.

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na świeżym powietrzu, noś barefoot buty . Dzięki temu również zimą poczujesz swobodę bosych stóp, a jednocześnie będą one chronione, a przyjemnie ciepłe i suche. Świeże powietrze, przyroda i barefoot podniosą Cię na duchu i naładują akumulatory. Dzięki barefoot butom Twoje stopy zaznają luksusowego mikromasażu i solidnej dawki pobudzenia. Zimą nie musisz się martwić, wysokiej jakości barefoot buty gwarantują komfort termiczny nawet w ujemnych temperaturach. Dzięki ultraelastycznej podeszwie stopa „więcej się porusza”, dzięki czemu sama wytwarza ciepło. Be Lenka Winter 3.0 to nasz najlepiej sprzedający się model zimowy ocieplony wełną Merino, idealny nawet dla najbardziej zimowych natur. 

Jeśli wychodzenie na zewnątrz zimą nie przemawia do Ciebie, spróbuj jednak wyjść ze swojej strefy komfortu i włącz do swojej rutyny pielęgnacyjnej co najmniej 10-minutowy spacer dziennie. Nie pożałujesz ☺.

Podaruj sobie coś ekstra
W ciepłych miesiącach jesteśmy naturalnie bardziej aktywni. Zimą instynktownie musimy trochę zwolnić. To wcale nie jest tak, że nagle stajemy się bardziej leniwi, po prostu natura tak to zaaranżowała poprzez ewolucję, że ludzie oszczędzają więcej energii podczas zimnych miesięcy. W końcu nawet niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, więc dlaczego nie możemy trochę zwolnić i my?

Nie ma nic złego w tym, aby trochę zwolnić, zatrzymać się i bardziej cieszyć się mocą chwili obecnej. Podaruj sobie coś ekstra. Owiń się kocem, weź ulubioną książkę, zapal świeczkę. Zrób sobie gorącą czekoladę i delektuj się nią w spokoju, przy ulubionej playlistie lub w całkowitej ciszy. Napełnij wannę i ciesz się bąbelkami. Po prostu zrelaksuj się i odpręż, przynajmniej na chwilę. Zasługujesz na to.

Poruszaj się

Regularny ruch jest niezbędny przez cały rok, jednak zimą jego potrzeba nabiera pilnego charakteru. Dzieje się tak dlatego, że zimą naturalnie mniej się ruszamy, jesteśmy mniej aktywni. Oczywiście powoduje to, że ogólnie mamy mniej energii, jesteśmy bardziej podatni na letarg i wahania nastroju. Dlatego tak ważne jest, aby zimą nie zapominać o regularnych ćwiczeniach i przezwyciężaniu siebie, nawet jeśli nie bardzo masz na to ochotę. 

Jeśli kochasz sporty zimowe i nie możesz się doczekać śniegu przez cały rok, to świetnie. Jeśli jednak sporty na świeżym powietrzu nie są Twoją ulubioną, zwróć uwagę na opcje uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych. Wybór jest naprawdę różnorodny, od wizyty w centrum fitness, przez trening obwodowy czy ćwiczenia grupowe z lektorem, aż po aplikacje i programy, które nie wymagają wychodzenia z zacisza ogrzewanego salonu. Wybór należy do Ciebie, w zależności od nastroju i preferencji.

Nie jest ważne jak się poruszasz, ale żeby się poruszać. Niezależnie od tego, czy jesteś pozytywnie nastawiony do dbania o siebie, czy sceptycznie, regularne ćwiczenia powinny stanowić integralną część dbania o swoje ciało i umysł.

Nie zapomnij o nawodnieniu

Zimne powietrze i ogrzewanie to połączenie wymagające dla zdrowia skóry. Zdecydowanie można odczuć, że potrzebuje znacznie więcej nawilżenia niż latem. Zimą konieczna jest wymiana kosmetyków na gęstsze i bardziej odżywcze. Jeśli latem wystarczy nam lekki żel, zimą nasza skóra będzie spragniona i nieszczęśliwa. Zima wymaga odpowiedniej dawki odżywienia i nawodnienia.

Gdy robi się coraz chłodniej, automatycznie zmieniamy garderobę na cieplejszą. Taką samą uwagę powinniśmy zwrócić na kosmetyki. Letnia pielęgnacja skóry nagle przestaje wystarczać, dlatego zmień używane produkty i spraw, aby pielęgnacja ciała stała się przyjemnym rytuałem pielęgnacyjnym. Podaruj sobie 10 minut dziennie poświęconych wyłącznie swojej skórze. Rozpieszczaj ją odżywczymi serum, pachnącymi olejkami i kremami nawilżającymi. Nie zapominaj, że skóra jest największym organem naszego ciała. Dlatego trzeba o to dbać i ładnie skórę posmarować.

Oczywiście nie zapomnij o reżimie picia. Specjalne gorące napoje, które rozgrzewają ciało i rozkoszują duszę, są niezbędne zimą. Nie należy jednak zapominać, że gorąca czekolada, grzane wino czy poncz nie wliczają się do dziennej dawki płynów. Dlatego nie zapominaj o piciu dużej ilości wody i herbat, aby nawodnić się nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz.

Suplementuj witaminami

Zimą spożywamy zdecydowanie mniej świeżych owoców i warzyw niż np. latem. Choć ogromny wybór importowanych warzyw i owoców dostępny jest w sklepach przez cały rok, zimą jego spożycie maleje. Dzieje się tak również dlatego, że podczas upałów mamy większą potrzebę spożywania surowej, świeżej żywności oraz świeżych i lekkich sałatek. Zimą nasz organizm skłania się ku bardziej pożywnym i gęstszym potrawom, takim jak zupy czy pyszne sosy. To naturalne i odpowiada za to ewolucja. Organizm musi magazynować więcej energii, dlatego chętniej sięgamy po bardziej ziemskie i cieplejsze potrawy. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera, zdecydowanie wolisz ciepły, pikantny dhal z soczewicy od lekkiej sałatki warzywnej.

Jednak wraz ze spadkiem spożycia świeżej żywności zmniejsza się również spożycie witamin. Dlatego zimą konieczne jest ich uzupełnianie w formie suplementów witaminowych. Niezbędne powinny być witamina C, witamina D (której dostarczamy ze słońca, a w zimie jest go w nadmiarze) oraz witaminy z grupy B. 

W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych, wysokiej jakości czerwonego mięsa i zielonych warzyw liściastych. W miarę możliwości powinno się uwzględniać świeże owoce, nie zapominajmy o zasadzie 5 dziennie i spożywajmy co najmniej 5 różnych rodzajów warzyw i owoców. Orzechy są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów. Nie ma jednak co przesadzać z ich spożyciem, wystarczy garść dziennie. Rozkoszuj się wysokiej jakości olejami tłoczonymi na zimno, takimi jak dynia, siemię lniane, sezam czy konopie.

Moc wdzięczności

Zimą, gdy słońce wschodzi późno i wcześnie zachodzi, często możemy popaść w melancholię i smutny nastrój. Wraz ze zbliżającymi się świętami bardziej skupiamy się na tym, czego nie mamy i pragniemy, niż na tym, co mamy i za co możemy być wdzięczni. Dlatego warto o tym pamiętać.

Praktykowanie wdzięczności jest bardzo przyjemną czynnością polegającą na dbaniu o siebie. Po prostu każdego dnia, najlepiej rano, aby nabrać dobrego nastroju na cały dzień, postaraj się uświadomić sobie, co masz w swoim życiu i możesz być za to wdzięczny.

Jeżeli chcesz przenieść ten rytuał na wyższy poziom, możesz założyć dziennik wdzięczności, w którym będziesz zapisywała swoje myśli, emocje i wdzięczność. Dziennikowanie jest bardzo popularną techniką terapeutyczną, ponieważ często możemy mieć problemy z wyrażaniem na głos naszych myśli i emocji. W jakiś sposób łatwiej jest pisać. Strony papieru stają się Twoim nieoceniającym powiernikiem.

Zatem niezależnie od tego, czy wybierzesz formę pisemną, czy tylko formę myślową, każdego ranka dziękuj za obfitość, którą mamy w naszym życiu, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Rytuał wyrażania wdzięczności ma ogromną moc i może całkowicie przeprogramować nasze myślenie. Docenimy i poczujemy wdzięczność za to, co mamy, zamiast martwić się i tęsknić za czymś, czego nie mamy.

Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi

Zimą rzadziej przebywamy w towarzystwie. Przez większość czasu nie możemy się doczekać powrotu do ciepłego domu i pozostawienia za sobą zimnej i ponurej zimy. Razem z tonami ubrań. Możemy się tak czuć i naszym wyborem jest ograniczenie kontaktów towarzyskich, ale ta potrzeba ma swoją ciemną stronę. Kiedy znajdziemy się na cienkiej granicy między brakiem konieczności utrzymywania kontaktów towarzyskich a byciem samotnym, możemy zacząć odczuwać ciężar izolacji i samotności. W połączeniu z brakiem światła dziennego i zimą nie wróży to dobrze. Nawet jeśli nie chcesz, nie odwracaj się od innych.

Skontaktuj się z przyjaciółmi. Zaplanujcie wspólnie zajęcia, takie jak jarmarki bożonarodzeniowe i picie ponczu lub wieczór gier planszowych. Odwiedź rodzinę. Odłóżcie telefony w domu i bądźcie obecni w tej chwili. Spędź wieczór rozmawiając ze swoim partnerem. Wykorzystaj ten cenny czas na wzmocnienie relacji, pogłębienie przyjaźni. Spędzaj czas z rodziną, wymyślaj zajęcia z dziećmi, spotykaj się z przyjaciółmi. Otaczaj się dobrymi ludźmi i pożegnaj zimową melancholię.

Naucz się czegoś nowego

Zimą spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu, czy to ze względu na zimno, czy wczesną ciemność, więc ten okres oferuje wyjątkową okazję, aby nauczyć się czegoś nowego. Nagle w jakiś sposób mamy więcej czasu, więc dlaczego nie wykorzystać go produktywnie?

Chcesz nauczyć się grać na instrumencie muzycznym? Chcesz doskonalić swoje umiejętności pieczenia lub fascynuje Cię rękodzieło? Wykorzystaj czas wolny i spokojne tempo, jakie dała Ci zima i naucz się czegoś nowego.

Rozwój osobisty, nowe hobby, doskonalenie umiejętności. To także forma dbania o siebie. Zamiast bezmyślnie przeglądać telefon, spróbuj nowych rzeczy, może rozpalisz w sobie pasję do nowego hobby, które umili Twoje długie zimowe wieczory.

Istnieje niezliczona ilość sposobów na pożyteczne spędzenie czasu zarezerwowanego dla siebie. Niezależnie od tego, czy Twoim pomysłem na dbanie o siebie jest wyrafinowany rytuał pielęgnacyjny, czytanie książki czy spacer na łonie natury, to Twój wybór odzwierciedla Twoje wewnętrzne potrzeby. Każdy z nas jest inny i potrzebuje czegoś innego. Dlatego Twoja dbałość o siebie jest wyjątkowa, tak jak Ty.

Poświęcenie czasu dla siebie nie jest egoizmem, jest koniecznością. Nie możemy po prostu dawać i dbać o innych, musimy także napełnić swój własny kubek, aby było co rozdawać.

Obiecaj więc sobie, że znajdziesz w ciągu dnia przynajmniej 10 minut, podczas których zajmiesz się wyłącznie swoimi potrzebami. Zwłaszcza teraz, zimą, ważne jest, aby znaleźć trochę czasu i rozpieszczać się. Zima to stresujący okres nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu. A to dzięki rytuałom dbania o siebie możemy sobie pomóc i lepiej radzić sobie z pułapkami, jakie niesie ze sobą ta piękna, ale wymagająca pora roku. Zajmie Ci to tylko 10 minut dziennie, a wydarzy się cud. Kochaj, rozpieszczaj, otaczaj się tymi, których kochasz i nie zapomnij być wdzięcznym za to, co masz w życiu. Życie wkrótce będzie piękniejsze ☺.