Rodzaje stóp. Masz stopy rzymskie, egipskie czy greckie?

Be Lenka logo Be Lenka
30.05.2022
Rodzaje stóp. Masz stopy rzymskie, egipskie czy greckie?

Rzymskie, greckie czy egipskie? Stopy o tej nazwie są najczęstsze. Które masz Ty? Czy kiedykolwiek próbowałeś się tego dowiedzieć? Jeśli nie, przedstawimy je Tobie. Może to brzmi banalnie, ale to właśnie kształt stopy i określenie dominującego dużego palca pomaga w doborze odpowiedniego rozmiaru buta, co często jest kluczową kwestią w długotrwałym rozwoju stopy. Jeśli ktoś wybierze odpowiednie barefoot buty, z odpowiednim nadmiarem (zalecamy dodać 0,5 - 1,2 cm), może to pomóc stopom w pełni funkcjonować. Wystarczająca przestrzeń dla wszystkich palców to także doskonała profilaktyka przed haluksami i innymi deformacjami.

Treść artykułu

Zaktualizowano 6.10.2023

Jak prawidłowo zmierzyć stopę, niezależnie od tego, jaki masz typ stopy, możesz także obejrzeć w naszym filmiku.

Egipski typ stopy

Charakterystyczną cechą egipskiego typu stopy jest znacznie dłuższy duży palec u nogi. Pozostałe palce stopniowo i w jednej linii pochylają się w stronę małego palca. Ten typ stopy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych, ma go około 70% populacji. Za najpiękniejszy uważa się egipski typ stopy. Choć posiadacze pozostałych typów z pewnością pozwoliliby sobie się z tym nie zgodzić. Według badań (Ogawa i Hyakusoku) osoby ze stopą egipską mają najmniejszą skłonność do problemów z wrastającymi paznokciami.

Ciekawostka: Znaleziska mumii wskazują na użycie protez przedłużających duży palec u nogi, aby nadać mu idealny egipski kształt.

Wybór obuwia: Dla osób ze stopą egipską idealne będą buty z wystarczająco szeroką przednią częścią, w której będzie miejsce na dominujący palec. Poćwicz mierzenie rozmiaru od pięty do dużego palca. To jest Twoja długość, do której należy dodać nadmiar (0,5 - 1,2 cm).

Rzymski typ stopy

Typ stopy rzymskiej charakteryzuje się tym, że pierwsze trzy palce są tej samej długości, czwarty i piąty stopniowo się zwężają. Takim typem stopy może pochwalić się około 25% populacji. Na pierwszy rzut oka ten typ stopy sprawia wrażenie szerszej niż jest w rzeczywistości, właśnie ze względu na tę samą długość palców. Z kolei dzięki tej samej długości pierwszych trzech palców, ciężar podczas chodzenia jest lepiej rozłożony. Być może dlatego Rzymianie potrafili pokonywać duże odległości, aby podbijać okoliczne kraje i rozszerzać swoje imperium.

Ciekawostka: Rzymianie stworzyli podstawy pomiaru rozmiaru butów w zależności od długości nogi

Wybór obuwia: Kanciasty kształt stopy ogranicza właściciela stopy przy wyborze butów. Do stopy rzymskiej najlepiej nadają się buty z obszerną częścią przednią, która w naturalny sposób dopasowuje się do kształtu stopy. Dobrym wyborem będą także sandały i buty z odkrytym przodem.

Grecki typ stopy

W przypadku greckiego typu stopy dominuje drugi palec, który jest najdłuższy. Posiadaczki tego typu stopy muszą zatem dobierać buty do długości drugiego palca. Tylko około 5% populacji może pochwalić się takim typem.

Rozłożenie ciężaru podczas chodzenia i zwiększony nacisk na drugi palec mogą być przyczyną bólu w tym typie stopy, zlokalizowanego najczęściej na drugim palcu, czasami także na pierwszym.

Ciekawostka: ten typ stopy jest w większości dziedziczny.

Oprócz tych trzech podstawowych typów, istnieje również szeroka gama innych rodzajów stóp. Ważne jest, aby rozpoznać i zrozumieć własny typ stopy oraz wybrać odpowiednie obuwie, które zapewnia odpowiednią przestrzeń dla palców i komfort, aby zminimalizować ryzyko deformacji.

Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Nowość

Barefoot mokasyny
Buena - Dark Brown & Beige

Na stanie 7 rozmiarów
469 zł
11 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Nowość
 • -30%

Dziecięce trampki barefoot
Joy - Dark Blue & Black

Na stanie 10 rozmiarów
299 zł 209 zł
11 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black
 • Nowość
 • -30%

Dziecięce trampki barefoot
Joy - All Black

Na stanie wszystkie rozmiary
299 zł 209 zł
11 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca Barefoot Sneakers Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca
 • Nowość
 • Wegańskie

Barefoot Sneakers
Revive X Sea Shepherd - Orca

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & BubbleGum Pink

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
8 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Turquoise

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Sunset Yellow

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Grey

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Blue

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Crimson Red

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Zing Velcro - All White - Leather

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black
 • Nowość
 • -21%
 • Wegańskie

Trampki barefoot
Stride - Black

Na stanie 10 rozmiarów
429 zł 339 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Germański typ stopy

W stopie germańskiej dominuje duży palec u nogi, pozostałe cztery palce są tej samej długości lub mały palec może być znacznie mniejszy. Ze względu na tę samą długość palców, stopa może sprawiać wrażenie bardziej masywnej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku typu rzymskiego. Noga przypomina kształt prostokąta.

Wybór obuwia: Podobnie jak w przypadku stopy rzymskiej, która jest podobnie kanciasta, nie ograniczaj stopy germańskiej do butów z wąskimi, spiczastymi lub okrągłymi czubkami. Może to prowadzić do powstania niepożądanych deformacji.

Celtycki typ stopy

Stopa celtycka jest mieszanką stóp germańskich i greckich. U tej stopy dominuje drugi palec i może być znacznie dłuższy niż duży palec. Pozostałe trzy palce są tej samej długości lub nachylone w linii prostej. Noga wygląda na masywną.

Ciekawostka: Ten typ stopy uważany jest za najbardziej złożony i niezwykły (choć nie najrzadszy). Poszczególne stopy mogą się od siebie różnić, ale nadal będzie to stopa typu celtyckiego.

Wybór obuwia: Buty z szerokim przodem lub odkrytymi palcami świadczą o celtyckich korzeniach stóp. Ze względu na nie do końca standardowy kształt czubka stopy, nie nadają się buty ze zwężającym się czubkiem, kwadratowym lub okrągłym czubkiem.

Czy kształt naszych stóp może nam powiedzieć coś o naszych korzeniach? Czy mamy celtyckich przodków? Przodkami byli Rzymianie czy Grecy? Na razie nikt tego ostatecznie nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył.

Każdy człowiek jest wyjątkowy pod względem wyglądu i charakteru, niezależnie od tego, na jakich stopach stąpa po świecie. Jednak każdy z nas zasługuje na maksymalny komfort. Modele Be Lenka barefoot są odpowiednie dla każdego rodzaju stóp, więc nie ma tak naprawdę znaczenia, jaki typ masz. Podstawą jest poprawne zmierzenie rozmiaru stopy.