Masaż stóp

Be Lenka logo Be Lenka
09.12.2020
Masaż stóp

Prawdopodobnie bardzo trudno byłoby znaleźć osobę, która nie byłaby zadowolona z dobrego masażu stóp. Ta technika relaksacji i uzdrawiania istnieje i ewoluuje od wieków i jest mocno zakorzeniona w wielu kulturach. Najdłuższą tradycję mają refleksologia i shiatsu. Na nogach znajduje się ponad 7000 (!!) zakończeń nerwowych, a ich masaż może uwolnić różne blokady energetyczne w całym ciele. Masaż stóp i refleksyjny masaż stóp mogą więc złagodzić ból, przyspieszyć gojenie się ran lub złagodzić stres. Tradycyjny masaż wykonywany jest gołymi rękami, ale w dzisiejszych czasach istnieje ogromna liczba różnych pomocy i narzędzi, dzięki którym można wykonać idealny masaż w zaciszu domowym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się powierzyć swoje nogi w ręce eksperta, czy sam je masujesz, w taki czy inny sposób zapewnisz swojemu ciału nie tylko odprężenie, ale także skuteczną pielęgnację.

Obsah článku

Dlaczego masaż stóp jest dobry?

Jak już pisaliśmy, masaż stóp przynosi korzyści nie tylko samym stopom, ale całemu ciału. O jakich korzyściach mówimy?

Ulga i relaks

Masaż stóp odpręża nie tylko nogi, ale całe ciało. Poprawia jakość snu i pomaga przy bezsenności. Zafunduj sobie masaż przed snem i obudź się rano jak nowa osoba. Badania z 2018 roku pokazują nawet, że masaż stóp jest skutecznym narzędziem w walce z lękiem.

Zapobieganie urazom

Masaż stóp pomaga w szybszej regeneracji, łagodzi bóle stawów i mięśni. Jeśli masaż połączony jest z treningiem siłowym i rozciąganiem, sprawdza się również jako skuteczna profilaktyka kontuzji. Tylko kilka minut, trzy do pięciu razy w tygodniu. Każdy jest czasami niezdarny i nie potrzeba wiele, aby skręcić stopę niefortunnym skokiem. Wzmocnione i elastyczne mięśnie kostki i stopy sprawią, że te małe chwile niezdarności obejdą się bez kontuzji.

Poprawa krążenia

Masaż stóp poprawia krążenie krwi w całym ciele, przyspieszając i poprawiając tym samym odnowę komórkową. Czy odniosłeś jakieś obrażenia? Spróbuj dodać do terapii masaż stóp, a dzięki poprawie krążenia Twoja kontuzja goi się znacznie szybciej.

Żegnaj, stresie

Na stopie znajdują się tak zwane punkty odruchowe, które są połączone ścieżkami nerwowymi z określonymi częściami ciała i narządami wewnętrznymi. Refleksologia (refleksologia) zajmuje się leczeniem ucisku w tych punktach. Na środku stopy, mniej więcej w jednej trzeciej pod palcami, znajduje się miejsce połączone ze splotem słonecznym. Nacisk wywierany w tym miejscu wpływa na hormon kortyzolu, inaczej nazywany hormonem stresu, i powoduje jego spadek. Czy czujesz się pod presją? Wywierasz nacisk na stopę i wysyłasz stres ta-tam .

Broń przeciw migrenie

Badania przeprowadzone przez duńskich ekspertów wykazały, że osoby cierpiące na migrenę doświadczyły znacznej poprawy, gdy zaczęły regularnie wykonywać refleksologiczne masaże stóp. Na początku badania pacjenci przestali przyjmować leki przeciwmigrenowe i przez trzy miesiące kontynuowali refleksologię. Po tym okresie niewiarygodne 65% zgłosiło znaczną poprawę stanu zdrowia, a kilku pacjentów nawet całkowicie przestało cierpieć na migreny.

Pomoc przy płaskostopiu i przewlekłym bólu pięt (środek podeszwowy)

Osoby cierpiące na płaskostopie nie mają normalnego łuku stopy, ale upadają, co może powodować ból u wielu osób podczas chodzenia lub po wysiłku fizycznym, nawet w spokoju. Przewlekły ból pięty może być spowodowany stanem zapalnym lub pogorszeniem powięzi podeszwowej (ścięgna, które łączy kość piętową z palcami i wspiera łuk stopy). Regularne ćwiczenia połączone z głębokim masażem mogą znacznie złagodzić ból, a nawet poprawić stan stóp.

PMS i menopauza

Która kobieta nie znałaby PMS? W mniejszym lub większym stopniu na każdą kobietę wpływa hormonalna karuzela związana z jej miesięcznym cyklem. Najsilniej odczuwamy to tuż przed rozpoczęciem miesiączki, około tygodnia (czasem nawet do dwóch) przed jej rozpoczęciem. Najczęstszymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego są emocje - smutek, nieszczęście, napięcie lub niepokój, drażliwość, bezsenność, zmęczenie, bóle głowy i wahania nastroju. Większość z tych objawów PMS można wymienić w codziennym masażu stóp. Ponieważ mężczyźni nie mają z nami najłatwiejszego czasu w tym okresie, postaraj się o tym wspomnieć w połowie, na pewno dobrowolnie i chętnie pomogę Ci w masażu . Menopauza może kojarzyć wahania emocjonalne, tak jak w przypadku PMS, z uderzeniami gorąca, co nie jest przyjemne. Nawet w tym przypadku masaż stóp może pomóc i przynieść natychmiastową ulgę. Zdecydowanie warto spróbować.

Ciąża i opuchnięte nogi

Obrzęk nóg spowodowany zatrzymywaniem wody w wyższych stadiach ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i niewiele dzieci miało to szczęście. Oprócz tego, że czekająca mama nie będzie długo nosić swoich ulubionych elementów garderoby, noszenie zwykłych butów staje się dużym wyzwaniem. Codzienny masaż stóp może wspomnieć o obrzęku i złagodzić uczucie ciężkich nóg. Więc panowie, idźcie po olej lub krem ​​i masujcie nogi. W końcu czego byś nie zrobił dla swojej ukochanej, prawda?

Obniżenie ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest obecnie częstym problemem. Uważana jest za chorobę współczesności. Co to powoduje? Na przykład stres lub niezdrowy tryb życia. Ale w większości przypadków pochodzenie wysokiego ciśnienia pozostaje niejasne. Uważa się, że przyczyną tego problemu zdrowotnego są czynniki środowiskowe i genetyka. Korzyści płynące z masażu stóp potwierdza ciekawe badanie - naukowcy śledzili personel medyczny pracujący z osobami starszymi cierpiącymi na demencję. Takie środowisko pracy jest bardzo stresujące, a obciążenie psychiczne ogromne. I to właśnie to badanie wykazało, że pracownicy służby zdrowia, którzy trzy razy w tygodniu poddawali się 10-minutowemu masażowi stóp, doświadczyli znaczącej zmiany nastroju, nie tylko odczuwali mniejszy niepokój, ale także ich ciśnienie krwi poprawiło się i znacznie spadło.

Wskazówki dotyczące masażu

Jak widać korzyści płynące z masażu stóp na pewno nie są małe i mają naprawdę szeroki zakres. Od poprawy nastroju, przez walkę ze stresem, zmniejszenie obrzęku nóg, po obniżenie ciśnienia krwi. Więc zdecydowałeś się spróbować tego cudu zwanego masażem stóp? Nogi możesz masować w zaciszu własnego domu, samodzielnie lub poprosić partnera. Więc jak to zrobić? Do masażu możesz użyć ulubionego kremu, oleju lub masła kakaowego lub shea. Istnieją nawet produkty przeznaczone bezpośrednio do masażu stóp. Ale możesz wygodnie wystarczyć z tym, co już masz w domu. Na przykład nawet z takim olejem kokosowym. Usiądź wygodnie, nastrój dobry nastrój i zainspiruj się masażami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Masuj podbicie, stopę, piętę i palce

Masaż całościowy stóp

Zacznij od podbicia. Chwyć stopę kciukami i delikatnie pocieraj od czubka palca w kierunku kostki. Od kostki powoli przesuwaj się na pięcie, a od stopy w kierunku palców. Delikatnie uciskaj kciuki, opierając stopę na dłoniach. W ten sposób masuj całą nogę dwa do trzech razy. Od palca, przez podbicie do kostki, przez piętę do stopy do palców. Trzymaj stopę w dłoniach na wysokości klatki piersiowej, delikatnie pochyl się w jej kierunku. Pomoże Ci to osiągnąć właściwy nacisk kciuka. Siła powinna pochodzić z ciała, a nie z samych rąk. Jeśli użyjesz tylko siły kciuków, może to prowadzić do odciążenia stóp, ale zmęczenia dłoni.

Masaż sklepienia

Weź stopę w dłonie, połóż kciuki po obu stronach stopy (na łukach). Obróć o jeden cal w prawo, a drugi kciuk w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Masuj przez co najmniej 30 sekund. Zmień kierunek.

Połóż kciuki po przeciwnych stronach stopy (pod palcami i na pięcie) i przesuń je do siebie, do wewnątrz stopy i ponownie od siebie. Zastosuj delikatny nacisk, aby poczuć się komfortowo. Powtórz trzy do pięciu razy.

Jeśli Ty lub osoba, którą masujesz, masz rany stóp i bolesne miejsca, unikaj ich lub zmiękczaj je, aby uniknąć podrażnień.

Masaż pięt

Chodź kciukami w górę iw dół ścięgna Achillesa (ścięgna biegnącego od pięty do łydki). Podejdź do pięty i masuj okrężnymi ruchami. Skóra w tej części stopy jest bardziej sucha niż gdzie indziej, dlatego nałóż więcej kremu lub olejku, aby uniknąć podrażnień.

Masaż palców stóp

Jedną ręką trzymaj stopę pod łukiem. Trzymaj palec między kciukiem a palcem wskazującym drugiej ręki. Delikatnie naciśnij i wyciągnij palce na zewnątrz, jakby chciał pociągnąć kciuk. Umieść palce ponownie w nasadce kciuka i tym razem ponownie pociągnij na zewnątrz, ale dodaj delikatne ruchy obrotowe (tak, jakbyś chciał odkręcić palec). Puść i przejdź do następnego palca. Postępuj delikatnie, każdy palec wytrzymuje inny nacisk.

Po pociągnięciu za palce chwyć stopę - jedną ręką złap ją za piętę i wsuń palcem wskazującym drugiej ręki w szczelinę między palcami i delikatnie masuj w dół. Masuj szczeliny między wszystkimi palcami i zakończ masaż, obracając stopę do siebie i masując brzuch pod każdym palcem ruchem okrężnym lub w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Głęboki masaż kostki, stopy

Masaż głęboki kostki

Tuż pod kością skokową, poczuj po obu stronach zagłębienia. Kciukiem i palcem wskazującym masuj te obszary ruchem okrężnym. Zastosuj niewielki nacisk, aby uzyskać bardziej intensywne uczucie relaksu. Czy cierpisz na ból lub sztywność kostek? Chwyć nogę w miejscu tych wgłębień pod kością skokową, drugą ręką podeprzyj przód nogi i delikatnie okrąż całą stopę najpierw w jedną stronę (3x), a następnie w drugą stronę (3x). Jeśli czujesz ból, a nawet nasila się podczas krążenia, przestań.

Głęboki masaż stóp

Nie bój się naciskać pięścią . Jedną ręką trzymaj jedną stopę za piętę. Delikatnie popchnij stopę pięścią drugiej ręki. Okrężnymi ruchami pięści poruszaj się po całej długości stopy, tak jakbyś wyrabiał ciasto. Dzięki uciskowi całej pięści lecznicze działanie masażu przenosi się w głąb stopy. Nie daj się ponieść emocjom i pod żadnym pozorem nie uderzaj pięścią w stopę, lecz wywieraj na nią równomierny nacisk.

Receptory na stopach

Jak już wspomnieliśmy, na stopie znajduje się duża liczba receptorów, które wpływają na różne części ciała i narządy wewnętrzne. Naciskając na te miejsca możesz pomóc przy różnych dolegliwościach poprawić swoje zdrowie. Na przykład możesz:

 • Na pięcie i palcach znajdują się punkty, które wpływają na bóle głowy i problemy z pęcherzem.
 • Ucisk wywierany na środek stopy może złagodzić migreny i pomóc w bezsenności
 • Bok małego palca stopy współpracuje z kręgosłupem, a masaż uciskowy tego miejsca może złagodzić ból

Aby wykonać refleksyjny masaż stóp, wystarczy delikatnie uderzać dłonią w określone punkty. Może użyć delikatnego nacisku kciukiem, aby pogłębić efekt. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z naciskiem, ponieważ te obszary są wrażliwe i mogą powodować podrażnienia. Zacznij powoli i delikatnie. Lub oddaj stopy w leczących dłoniach specjalisty masażu refleksologicznego.

Środki do masażu stóp

Potrzebujesz tylko dwóch rąk i kremu / oleju, aby uzyskać dobry masaż. Możesz jednak przejść na wyższy poziom i zdobyć urządzenie do masażu. Na rynku jest ich bardzo dużo i na pewno będziesz mógł wybrać coś, co jest również przyjazne dla budżetu. Od piłek z igłami, poprzez rolki, po elektryczne urządzenia do masażu. Aby uzyskać lepszy pomysł, przedstawimy teraz kilka narzędzi.

Środki do masażu stóp

Koncentruj się na punktach

Podkładki, a nawet klapki z proxy masujące receptory na stopach, są skuteczne i łatwo dostępne. Na początku możesz odczuwać bólu , gdy idziemy po nich, ponieważ przenosimy całą wagę ciała na stopę. Zaleca się korzystać z tego powoli, zacząć od minuty i stopniowo wydłużać czas. Przybliżona cena: do 15 EUR

Piłki i podkładki balansowe

Piłki i podkładki balansowe

Znakomici pomocnicy do wykonania domowego masażu i ćwiczeń w atrakcyjnej cenie i dostępni w każdym dobrym sklepie sportowym. Możesz chwycić piłkę - jeża - w dłoń i masować nią stopę lub postawić na ziemi na stopie i przetoczyć. Podkładki balansowe doskonale sprawdzają się w walce z środkiem podeszwowym. Orientacyjna cena: 5 EUR

Drewniany masażer

Drewniany masażer

Bardzo popularny wałek do stóp. Pomoc akupresurowa przeznaczona jest do masażu całego obszaru stopy. Rotacja kulek stymuluje punkty akupresury na stopie. Oprócz dopływu krwi do kończyn dolnych korzystnie wpływa również na wzmocnienie odporności, przemianę materii, niwelowanie zmęczenia oraz pozytywnie wpływa na cały organizm. Ciężar całego ciała nie jest przenoszony na stopy, a intensywność określa Ty. A cena? Nic strasznego, kup do około 20 euro.

Urządzenie do masażu FootMat Shiatsu

Urządzenie do masażu FootMat Shiatsu

Chcesz masażu jak profesjonalista? Możesz to uzyskać dzięki FootMat. To wielofunkcyjne urządzenie łączy w sobie wszystkie elementy masażu shiatsu - ugniatanie, rolowanie, cyrkulację powietrza i ogrzewanie INFRA. Anatomicznie urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby skupiać się na punktach refleksyjnych stopy i tym samym zapewniać profesjonalny masaż w domowym zaciszu. Orientacyjna cena: 100 EUR

Chodzenie w barefoot butach jako masaż stóp

Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Matt Black Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Matt Black
 • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Matt Black

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Chocolate Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Chocolate
 • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Chocolate

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Black Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Black
 • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Black

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Walnut Brown Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Walnut Brown
 • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Walnut Brown

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Jester Red

Na stanie wszystkie rozmiary
509 zł
8 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Insignia Blue

Na stanie 8 rozmiarów
509 zł
12 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Black

Na stanie 8 rozmiarów
509 zł
12 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - White

Na stanie 9 rozmiarów
509 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Czy kiedykolwiek myślałeś, że noszenie barefoot butów faktycznie da Twoim stopom nieprzerwany masaż? Buty barefoot są zaprojektowane tak, aby stopy znajdowały się jak najbliżej ziemi, a zatem mają ultra cienką podeszwę. Wspomnieliśmy powyżej, że na stopach występuje ogromna liczba zakończeń nerwowych i tzw. Stref refleksyjnych. Chodzenie boso nieustannie stymuluje te strefy, dlatego buty boso mają tak szeroki wachlarz korzyści dla całego ciała, a nie tylko dla stóp. Jacy oni są?

 • Poprawa krążenia krwi
 • Obniżenie ciśnienia krwi
 • Pomoc w walce z migrenami i bólami głowy
 • Walka z depresją i lękiem
 • Zapobieganie urazom kończyn dolnych
 • Lepszy sen
 • Zmniejszenie obrzęku stopy
 • Poprawa w zespołach PMS i przejawach menopauzy
 • Zwalczanie zespołu niespokojnych nóg
 • Przyspiesz gojenie się ran

Przeczytałeś poprawnie. Noszenie barefoot butów ma takie same zalety, jak dobry masaż dłoni lub instrumentalny masaż stóp. Ale niesamowite? Zafunduj swoim stopom całodzienny masaż na boso, a wieczorem na wygodnej kanapie odrobinę dopieszczenia klasycznym masażem. Podziękują Ci nie tylko stopy, ale i całe ciało. Mamy tylko jeden i aby dobrze mu służyć, musimy o niego dbać. I trzeba ładnie zacząć od podłogi (dosłownie).