Czy odczuwasz ból stóp? Co jest tego przyczyną i co pomaga?

Be Lenka logo Be Lenka
07.12.2020
Czy odczuwasz ból stóp? Co jest tego przyczyną i co pomaga?

Dawniej ludzie chodzili boso, kiedy była zima, sucho czy padał deszcz. Dziś trudno nam to sobie wyobrazić. A jeszcze trudniej jest iść ulicą i nie spojrzeć na wystawy obuwia i nie podziwiać tych wszystkich designerskich i nowoczesnych kawałków ze świata mody, które wszyscy chcielibyśmy mieć w domu. Niestety często przedkładamy ilość nad jakość.

Zaktualizowano 26.9.2023

Zawartość artykułu

Dlaczego boli mnie stopa?

Obuwie niskiej jakości potrafi narobić prawdziwego bałaganu. Cierpisz na bóle pleców? Bolą Cię stopy? Halluksy? Ciągle powracające odciski, problemy z paznokciami i grzybicą? Czy kiedykolwiek próbowałeś się tego pozbyć? Wiele problemów zdrowotnych wynika z niewłaściwie dobranego lub niejakościowego obuwia. Przyjrzyjmy się bliżej problemom, które mogą się pojawić, jeśli nie poświęcimy wystarczającej uwagi doborowi obuwia.

Miejsca, w których stopa boli

Stopa to mały mechaniczny cud. Składa się z 26 kości, 30 stawów i ponad 100 mięśni, więzadeł i ścięgien. Wszystkie te elementy współpracują, aby zabrać nas tam, gdzie chcemy. Świetne, prawda? Ból może dotyczyć dowolnej części stopy. Możemy odczuwać ból pięty, podbicia, możemy odczuwać ból palców u nóg, stopy, a nawet ból kręgosłupa z powodu problemu ze stopą. Ból można odczuwać podczas chodzenia, ale także w spoczynku. Może być łagodny, ale może rozwinąć się do tego stopnia, że każdy krok będzie bolesny. Więc na czym polega problem i na co zwracać uwagę?

Natychmiastowe sygnały ostrzegawcze

Dolegliwości powodujące ból stóp, które pojawiają się niemal natychmiast po założeniu niejakościowego i nieodpowiedniego obuwia. Służą one jako palec ostrzegawczy, że coś jest nie tak i że gdzieś pojawił się problem. O jakich problemach mówimy?

Odciski

Odcisk (callus) powstaje w wyniku długotrwałego oddziaływania mechanicznego (tarcia i nacisku) na skórę. Kiedy skóra stopy ociera się o wąski lub mały but, pojawia się podrażnienie i stan zapalny. Skóra zaczerwienia się, puchnie, boli i ostatecznie w miejscu pojawia się wodnisty pęcherz – odcisk. Nawet jeśli na to nie wygląda, zadaniem ciśnienia jest ochrona skóry przed dalszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ponieważ jednak na stopie znajduje się wiele zakończeń nerwowych (wargi i opuszki palców mają więcej zakończeń nerwowych), odciski są często bolesne i bardzo nieprzyjemne. Na szczęście można skutecznie zapobiec powstawaniu odcisków. Ważne jest, aby stopy były suche, dlatego wybieraj buty, które oddychają. Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar buta, aby uniknąć niepotrzebnego tarcia. Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar stopy dowiesz się w naszym artykule.

Kurzajki

Kurzajki (clavus) to ograniczone zgrubienie skóry z centralnie zaakcentowanym osadzeniem stwardniałej, suchej skóry. Kurzajki powstają w wyniku długotrwałego nacisku na kość lub staw nogi. Podobnie jak odciski, ich zadaniem jest ochrona napiętego obszaru nogi przed dalszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Kurzajki mogą być twarde lub miękkie, jeśli znajdują się między palcami, mogą być również mokre. Czasami mogą nawet zawierać naczynia włosowate i zakończenia nerwowe. Mogą być wtedy wyjątkowo wrażliwe i nie tak łatwo się ich pozbyć. Za kurzajkami możemy szukać obuwia, które powoduje nadmierny nacisk na skórę w niektórych obszarach lub z drugiej strony zbyt luźne buty nie trzymające stóp, przez co stopa „pływa” w bucie i ociera się.

Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Nowość

Barefoot mokasyny
Buena - Dark Brown & Beige

Wysyłka w 5 dni roboczych
469 zł
10 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Nowość

Dziecięce trampki barefoot
Joy - Dark Blue & Black

Na stanie 10 rozmiarów
299 zł
11 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black
 • Nowość

Dziecięce trampki barefoot
Joy - All Black

Na stanie 10 rozmiarów
299 zł
11 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & BubbleGum Pink

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
8 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Turquoise

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Sunset Yellow

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Grey

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Blue

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Crimson Red

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Zing Velcro - All White - Leather

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black
 • Nowość
 • Wegańskie

Trampki barefoot
Stride - Black

Na stanie wszystkie rozmiary
429 zł
12 rozmiarów
Sandały barefoot - Be Lenka Eazy Neo - Vegan - Sand Sandały barefoot - Be Lenka Eazy Neo - Vegan - Sand
 • Nowość
 • Wegańskie

Trampki barefoot slip-on
Eazy Neo - Vegan - Sand

Na stanie 11 rozmiarów
549 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to zmora każdego człowieka, który musiał się z nimi zmierzyć. Wrastający paznokieć (onychokrypoza) to jeden z najczęstszych problemów stóp. Głównym powodem są ciasne buty, małe buty (powodujące nacisk od przodu na paznokieć) w połączeniu z nieprawidłową techniką obcinania paznokci. Nieleczone zarośnięte miejsce może się zapalić, może też dołączyć pleśń (więcej o tym w następnym artykule) i Tobie nic innego nie pozostanie, jak powierzyć problem chirurgowi. Jak tego uniknąć? Zwróć uwagę na dobór obuwia, wybierz odpowiedni rozmiar i podaruj sobie wysokiej jakości pedicure. Nie obcinaj paznokci u nóg zbyt krótko a zawsze prosto.

Grzybica – Onchomykoza i stopa sportowca

Jak już wspominaliśmy w przypadku problemów z paznokciami, grzybica najczęściej wiąże się z samym przerostem paznokcia. Grzybica paznokci (onchomykoza) to przewlekła infekcja wywołana przez mikroskopijne grzyby. Jest leczona miejscowo. Grzybica dotyka średnio 2 - 8 % ludzi.

Grzybica skórą, tzw. stopa sportowca, jest również wywoływana przez grzyby. Atakują skórę stóp, zwłaszcza w zgięciach między palcami. Stamtąd może rozprzestrzeniać się na paznokcie i dłonie. Chorobie grzybiczej towarzyszy rozległy świąd. Na szczęście jednak dobrze reaguje na leczenie, więc stosunkowo łatwo można się jej pozbyć. Należy jednak zaznaczyć, że choroby grzybicze często nawracają.

Wilgotne środowisko jest wylęgarnią pleśni, więc jeśli chcesz ich uniknąć, upewnij się, że Twoje buty oddychają i regularnie je wentyluj. Mechaniczne uszkodzenia stopy, wrastające paznokcie i otwarte rany to także brama wejściowa dla infekcji i grzybów, dlatego wybieraj buty, które pasują rozmiarowo, stopa w nich nie będzie się obcierać, a stopy będą mogły w nim oddychać. Uważaj na sauny, publiczne prysznice i baseny, zawsze noś obuwie ochronne.

Kiedy sygnały ostrzegawcze są ignorowane

„Kiedy te buty na obcasach są takie ładne, odciski się przecież zagoją.” „Są w prawdzie niewygodne, ale z czasem z pewnością się rozszerzą.” „Co prawda są niewygodne , ale przecież mam w nich takie piękne nogi … ” Z pewnością nie jedna z nas tak już mówiła. A jeśli tylko raz, prawda? Jeżeli jednak przez dłuższy czas będziemy ignorować powyższych sygnałów ostrzegawczych, może dojść do znacznie gorszego stanu. W jaki sposób? Czytaj dalej.

Upadły łuk

Prawidłowo ukształtowany łuk podłużny i poprzeczny doskonale odwzorowuje teren, po którym chodzimy i informuje centralny układ nerwowy o jego budowie i nieprawidłowościach. Jeżeli łuk opada poprzecznie lub wzdłużnie, nie spełnia w 100 % swojej funkcji, powoduje ból i dyskomfort. Łuk jest utrzymywany razem przez mięśnie i ścięgna. Jesteśmy genetycznie przystosowani do chodzenia boso po twardej, nierównej powierzchni, podczas gdy mięśnie i ścięgna są równie napięte. Ponieważ jednak większość ludzi chodzi dziś w obcisłych butach, które często mają stałe podparcie stopy (wkładka z podwyższonym podbiciem) i po płaskiej powierzchni, stopa nie jest obciążana równomiernie, jej poszczególne części są obciążane (np . w butach na wysokim obcasie) a problem jest na świecie. Nierówne obciążenie stopy, przeciążenie mięśni tylnej części nogi oraz ścięgna Achillesa powodują opadanie łuku stopy. A wszystko to w jeszcze większym stopniu z powodu nieodpowiedniego obuwia.

Hallux valgus – paluch koślawy i palce młotkowate

Haluks to deformacja stawu dużego palca. Musiałeś zauważyć, że niektórzy ludzie u nasady palca mają zgrubienie lub ich kciuki są zakrzywione w kierunku pozostałych palców. Do tego uszkodzenia stawu dochodzi podczas noszenia butów z wąskim palcem, gdy palec nie może znajdować się w swojej naturalnej pozycji i jest wpychany do wewnątrz. Przyczyną haluksa może być również spadek łuku. Dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne. Obuwie, nadmierne obciążenie lub kontuzja zrobią resztę. Nieleczony haluks prowadzi do deformacji palców stóp (palce młotkowate – digitalus hammatus) i patologicznej przebudowy stopy.

Haluksy leczy się nieoperacyjnie za pomocą różnych wkładek ochronnych i prostownic. Niestety w wielu przypadkach haluks jest bolesny i należy go usunąć chirurgicznie. Gojenie jest stosunkowo długie i nieprzyjemne. Haluksa można stosunkowo skutecznie uniknąć wybierając buty, które nie uciskają palców i zapewniają im wystarczającą ilość miejsca na swobodne poruszanie się. Takim obuwiem to barefoot buty z warsztatu Be Lenka.

Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasyny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Nowość

Barefoot mokasyny
Buena - Dark Brown & Beige

Wysyłka w 5 dni roboczych
469 zł
10 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Nowość

Dziecięce trampki barefoot
Joy - Dark Blue & Black

Na stanie 10 rozmiarów
299 zł
11 rozmiarów
Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black Dziecięce trampki barefoot Be Lenka Joy - All Black
 • Nowość

Dziecięce trampki barefoot
Joy - All Black

Na stanie 10 rozmiarów
299 zł
11 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & BubbleGum Pink

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
8 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Turquoise

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Sunset Yellow

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Grey
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Grey

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Dark Blue

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot Sneakers Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Wave - White & Crimson Red

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot Sneakers Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Nowość

Barefoot Sneakers
Zing Velcro - All White - Leather

Na stanie wszystkie rozmiary
679 zł
12 rozmiarów
Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black Trampki barefoot Be Lenka Stride - Black
 • Nowość
 • Wegańskie

Trampki barefoot
Stride - Black

Na stanie wszystkie rozmiary
429 zł
12 rozmiarów
Sandały barefoot - Be Lenka Eazy Neo - Vegan - Sand Sandały barefoot - Be Lenka Eazy Neo - Vegan - Sand
 • Nowość
 • Wegańskie

Trampki barefoot slip-on
Eazy Neo - Vegan - Sand

Na stanie 11 rozmiarów
549 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Ostroga piętowa i guzek na pięcie

Czy każdy Twój krok sprawia wrażenie nadepnięcia na stertę igieł? Czy odczuwasz ból na powierzchni pięty lub na jej wewnętrznej krawędzi? Czy ogranicza Cię ból podczas chodzenia, uprawiania sportu, a nawet gdy nic nie robisz w nocy? Może cierpieć na ostrogę piętową. O co chodzi? Ostroga piętowa to narośl kostna na pięcie, która powstaje w wyniku pogrubienia tkanki najbardziej przyczepionej do tej ostrogi. Ostroga piętowa dotyka około 15 % osób (głównie w średnim wieku). Dlaczego tak się dzieje? Powtarzające się i długotrwałe podnoszenie ciężaru, nieodpowiednie obuwie, deformacje stóp, choroby pourazowe lub reumatyczne. Ostrogę piętową leczy się najczęściej zachowawczo – fizjoterapią, miejscowymi zastrzykami kortykosteroidów, ultradźwiękami lub laserem.

Guz na pięcie to częsty problem, zwłaszcza wśród nastolatków, którzy nie zakończyli jeszcze rozwoju kości stopy. Nacisk i tarcie „niedojrzałej” kości pięty powoduje nadmierną produkcję tkanki kostnej i powstawanie garbu. W większości przypadków przyczyną tego problemu to płaskostopie lub noszenie wysokich obcasów we wczesnym wieku.

Ból pleców i zła postawa

Nieodpowiednie obuwie może być jedną z przyczyn bólu pleców. Zwłaszcza buty na wysokim obcasie ze względu na obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które wpływa na postawę ciała. Jeśli bolą Cię plecy, nie wahaj się udać do lekarza lub fizjoterapeuty. Nie ma nic gorszego niż ból, który uniemożliwia pełnię życia i cieszenia się codziennymi radościami.

Problemy trzeba rozwiązywać na początku

Jeśli cierpisz na którykolwiek z wyżej wymienionych problemów, czas zacząć go rozwiązywać od podstaw. Idealnie zaczęć od zakupu wysokiej jakości odpowiedniego obuwia. Jeśli Twoje buty zawsze powodują ucisk, nie będą odpowiednie dla Twojej stopy i lepiej poszukać innej pary. Na koniec ważne jest, aby ćwiczyć stopą, jeśli cierpisz na haluksy, obniżony łuk stopy lub ból stopy lub kręgosłupa. Skontaktuj się z dobrym fizjoterapeutą, który zbada Twoje stopy i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia. Niefunkcjonalnej stopie, która długo cierpiała w złych butach, samotna zmiana butów nie do końca pomoże. Trzeba to połączyć z ćwiczeniami. Jeśli masz problemy z odciskami, kurzajkami czy grzybicami, udaj się do lekarza lub zasięgnij porady w aptece. Nie wstydź się rozwiązywać swoich problemów z ekspertami.

Barefoot jako profilaktyka

Jak wspomnieliśmy powyżej, człowiek jest genetycznie przystosowany do chodzenia boso, kiedy cała stopa i noga są obciążone w równym stopniu. Standardowe obuwie nie jest w stanie tego zapewnić ze względu na grubość podeszwy, wkładek podtrzymujących podbicie lub piętę. Na szczęście dla wszystkich, coraz większą popularnością cieszą się barefoot buty, które doskonale imitują chodzenie na boso. Zastanawiasz się, czym jest barefoot i jakie cechy ma to obuwie?

Barefoot to zupełnie inny rodzaj buta niż zwykłe buty.

Różnicie widać w tych punktach:

 • podeszwa jest elastyczna i bardzo cienka, grubość zwykle nie przekracza 6mm. Taka podeszwa zapewnia kontakt stóp z nawierzchnią, co imituje chodzenie boso
 • spadek zerowy, czyli zerowa różnica między piętą a czubkiem
 • szeroki czubek buta, który zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla stopy
 • barefoot buty są lekkie i bez podparcia łuku stopy

A jakie korzyści zdrowotne niosą ze sobą barefoot buty ?

 • wzmocnione mięśnie i mocne, zdrowe nogi
 • pomagają usunąć ból
 • samopoczucie psychiczne i radość
 • stymulacja zakończeń nerwowych na stopie
 • poprawa równowagi

Be Lenka barefoot buty

Wszystko zaczęło się od nosideł i chust do noszenia dzieci, kontynuując po barefoot buty. Barefoot buty Be Lenka są wykonane z wysokiej jakości skóry (w jej ofercie znajdują się również buty, które docenią weganie), które doskonale dopasowują się do każdej stopy. Wnętrze buta wykonano z bawełny, podeszwa z bardzo wytrzymałej gumy, która jednocześnie jest niezwykle elastyczna i giętka. Buty są poszerzane z przodu i zapewniają idealną przestrzeń, aby palec u nogi znajdował się w naturalnej pozycji, nie uciskany z żadnej ze stron. W aktualnej ofercie Be Lenka znajdziesz również zimowe barefoot buty, które z merynosami doskonale Cię ogrzeją, zapewnią Twoim stopom suchość, a przy tym będziesz wyglądać świetnie, stylowo i oryginalnie! Czego więcej możesz sobie życzyć?

Stopy niosą nas przez cały dzień, dzięki nim możemy dotrzeć tam, gdzie chcemy lub potrzebujemy. Ich zdrowie wpływa na całe nasze funkcjonowanie. Jeśli nasze stopy czują się niekomfortowo i są w nieładzie, możemy spodziewać się, że będzie to miało odbicie gdzie indziej. Dlatego musimy dbać o zdrowie naszych stóp, zapewniać im opiekę i komfort na jaki zasługują, a one w zamian nam podziękują, wolne od bólu i szczęśliwe będą nosić nas po całym świecie.

Bardzo pomocne są drobne, codzienne ćwiczenia poprawiające funkcjonalność naszych stóp. Popularnym narzędziem jest na przykład piłka tenisowa lub „jeż masujący”. Dzięki temu niedrogiemu narzędziu możesz codziennie masować całą stopę od pięty po palce. W ten sposób wspomagasz krążenie krwi w stopie, co również tymczasowo służy jako profilaktyka zapalenia powięzi podeszwowej. Możliwe jest nawet, że ukrwienie pięty jest zaznaczone nawet pod reliefem w okolicy pięty Achillesa. Skuteczne jest również rozciąganie palców na boki, unoszenie kciuka do góry przy jednoczesnym zakotwiczeniu pozostałych palców w macie i masowanie stopy. Wystarczy znaleźć twarde, bolesne miejsca i ucisnąć je kilka razy dziennie. Wyniki pojawią się szybciej, niż myślisz.

Kilka łatwych i skutecznych ćwiczeń znajdziesz także na naszym instagramowym profilu Be Lenka.