Jak wybrać odpowiednie buty barefoot?

Be Lenka logo Be Lenka
10.04.2018
Jak wybrać odpowiednie buty barefoot?

Buty barefoot są zaprojektowane tak, aby stworzyć stopom warunki identyczne jak podczas chodzenia boso. Te buty są lekkie, bardzo elastyczne, nie mają podwyższonej pięty i mają szeroki nosek, co zapewnia palcom bardzo potrzebne miejsce na poruszanie się. Tego rodzaju buty nie miażdżą stóp, wręcz przeciwnie, umożliwiają naturalny ruch stóp, pozwalając im na naturalną pracę i odpoczynek. Absolutna wolność i radość dla Twoich stóp. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym cechom, które decydują o tym, jak będziesz się czuć w butach bosych.

Filozofia butów barefoot opiera się na stworzeniu wrażenia, że ​​stopy są boso. Buty barefoot to jeden z dzisiejszych must-have, ale przy wyborze butów barefoot należy być bardzo ostrożnym, ponieważ zły wybór może nie przynosić tak korzystnych skutków zdrowotnych, jak by się tego chciało. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyboru butów barefoot dla dzieci, ponieważ ich stopy wciąż rosną i kształtują się.

Buty barefoot należą do specjalnej kategorii obuwia i nie można ich porównać do tradycyjnego obuwia. Niestety, bardzo niewiele sklepów z obuwiem (zwłaszcza dużych) oferuje pełną (lub jakąkolwiek) gamę butów barefoot, które klienci mogą przymierzyć. Dlatego przy wyborze butów barefoot należy mieć na uwadze konkretne kryteria (inne niż przy zakupie standardowych balerinek czy butów do biegania).

Cechy butów barefoot

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów butów barefoot, ale niestety można znaleźć fałszywe buty barefoot (z nazwą tylko barefoot, bez żadnych cech ). Dlatego ważne jest, aby umieć odróżnić prawdziwe buty barefoot od fałszywych. Prawdziwe buty barefoot mają następujące cechy:

1. Cienka i elastyczna podeszwa

ohybná barefoot podrážka

ohybná barefoot podrážka

Podeszwa buta barefoot musi być elastyczna we wszystkich kierunkach, aby Twoja stopa miała swobodę ruchów zgodnie z zamierzeniami natury i utrzymywała zaangażowanie mięśni we właściwy sposób. Podeszwa musi mieć grubość 3–6 mm, aby autentycznie symulować stan bosych stóp. Dzięki tak cienkiej podeszwie lepiej poczujesz podłoże (wszystko, po czym chodzisz, trawa, chodnik czy żwir) i uzyskasz lepsze poczucie równowagi, a wszystko to dzięki odpowiedniej stymulacji receptorów znajdujących się na stopach. W butach barefoot te receptory są bardziej połączone z podłożem, dzięki czemu organizm może lepiej reagować na wszystkie odbierane bodźce i lepiej wspomagać wzorce ruchowe.

2. Bez obcasów

Różnica wysokości między piętą a palcami wynosi zero; cała stopa musi być wypoziomowana. W ten sposób Twoje stopy mogą pracować naturalnie i utrzymywać prawidłowe ułożenie ciała podczas chodzenia lub biegania. Częste noszenie butów na podwyższonych obcasach może uszkodzić i skrócić piętę achillesową.

Dziecięce buty barefoot Play - Dark Grey Dziecięce buty barefoot Play - Dark Grey
 • Nowość
 • Unisex

Dziecięce buty barefoot
Play - Dark Grey

Na stanie wszystkie rozmiary
359 zł
11 rozmiarów
Dziecięce buty barefoot Play - Cognac Dziecięce buty barefoot Play - Cognac
 • Nowość
 • Unisex

Dziecięce buty barefoot
Play - Cognac

Na stanie wszystkie rozmiary
359 zł
11 rozmiarów
Dziecięce buty barefoot Play - Raspberry Pink Dziecięce buty barefoot Play - Raspberry Pink
 • Nowość
 • Unisex

Dziecięce buty barefoot
Play - Raspberry Pink

Na stanie wszystkie rozmiary
359 zł
11 rozmiarów
Dziecięce buty barefoot Play - Dark Blue Dziecięce buty barefoot Play - Dark Blue
 • Nowość
 • Unisex

Dziecięce buty barefoot
Play - Dark Blue

Na stanie wszystkie rozmiary
359 zł
11 rozmiarów
Buty barefoot Be Lenka Entice Neo - Matt Black Buty barefoot Be Lenka Entice Neo - Matt Black
 • Wodoodporne

Buty barefoot
Entice Neo - Matt Black

Wysyłka pod koniec grudnia
749 zł
8 rozmiarów
Buty barefoot Be Lenka Entice Neo - Cinnamon Brown Buty barefoot Be Lenka Entice Neo - Cinnamon Brown
 • Wodoodporne

Buty barefoot
Entice Neo - Cinnamon Brown

Na stanie 4 rozmiary
749 zł
8 rozmiarów

Buty barefoot
Nevada Neo - Chocolate

Na stanie 6 rozmiarów
749 zł
12 rozmiarów

Buty barefoot
Nevada Neo - Mustard

Na stanie 9 rozmiarów
749 zł
12 rozmiarów
Barefoot buty Be Lenka Synergy - Fleece - Chocolate & Beige Barefoot buty Be Lenka Synergy - Fleece - Chocolate & Beige
 • Nowość

Barefoot buty
Synergy - Fleece - Chocolate & Beige

Na stanie 7 rozmiarów
749 zł
12 rozmiarów
Barefoot buty Be Lenka Synergy - Fleece - All Black Barefoot buty Be Lenka Synergy - Fleece - All Black
 • Nowość

Barefoot buty
Synergy - Fleece - All Black

Na stanie 8 rozmiarów
749 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Lynx - Beige & White Barefoot Sneakers Barebarics Lynx - Beige & White
 • Nowość
 • Wegańskie

Barefoot Sneakers
Lynx - Beige & White

Na stanie wszystkie rozmiary
829 zł
12 rozmiarów
Barefoot Sneakers Barebarics Lynx - Dark Blue & White Barefoot Sneakers Barebarics Lynx - Dark Blue & White
 • Nowość
 • Wegańskie

Barefoot Sneakers
Lynx - Dark Blue & White

Na stanie wszystkie rozmiary
829 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

3. Szeroki nosek (przednia część buta)

Buty barefoot muszą mieć szeroki i anatomiczny nosek (przednia część buta), aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na palce. Buty z wąskimi noskami uniemożliwiają prawidłowe zaangażowanie mięśni stóp, co w konsekwencji prowadzi do ich osłabienia.

4. Brak wkładek ortopedycznych 

Nie jest wymagana amortyzacja pod stopami (zwykle występuje w butach do biegania), ponieważ ogranicza kontakt z podłożem. Największy nacisk należy uderzać w przodostopie, a nie na piętę. Buty barefoot nie mają wkładek ortopedycznych, stopy nie są nienaturalnie podparte, więc mogą się poruszać i pracować naturalnie, tak samo, jak bez butów.

5. Lekka konstrukcja

Buty barefoot powinny mieć lekką konstrukcję, ale z mocną przyszwą chroniącą palce u nóg, a jednocześnie dawać poczucie swobody.

Buty barefoot dla dzieci

Wybierając buty dla dzieci, rodzice muszą zachować dodatkowe środki ostrożności, ponieważ dzieci nie są w stanie samodzielnie rozważyć wszystkiego, np. Buty są za ciasne lub za luźne, nie ma wystarczająco dużo miejsca na palce itp. Badania pokazują alarmującą liczbę — dwie trzecie dzieci nosi niewłaściwy rozmiar butów, a połowa z tych dzieci cierpi z powodu deformacji. Dzieci do 10 lat nie mogą ocenić i powiedzieć, czy but pasuje. Dlatego ważne jest, aby znać stopy swojego dziecka, aby móc dokonać właściwego wyboru. Przed zakupem butów barefoot zmierz najpierw obie stopy (tak, obie stopy, ponieważ stopy rzadko są identyczne).

Jak zmierzyć stopę?

 • Połóż kartkę papieru na równym podłożu (unikaj pluszowego dywanu lub kamienistych powierzchni).
 • Połóż stopę płasko na papierze (podczas pomiaru musisz stać, a nie siedzieć).
 • Oprzyj ciężar na stopie, ponieważ wydłuża ją.
 • Weź ołówek i zaznacz piętę oraz najdalszy punkt od pięty — najdłuższy pomiar.
 • Użyj linijki i zmierz różnicę między tymi dwoma punktami.
 • Zrób to samo dla drugiej stopy (różnica może wynosić +/- 0,5 cm).
 • Liczba, którą otrzymujesz, to rozmiar Twojej stopy (nie rozmiar buta, ponieważ standardowy rozmiar buta może wprowadzać w błąd).

Jeśli masz możliwość porównania swojego pomiaru z faktyczną wkładką wybranego buta, zrób to. Porównaj długość, a następnie stań na nim (aby porównać szerokość), Twoja stopa nie może wychodzić w żadnym kierunku.

Dodatkowy numer

Krótko mówiąc - „numer ” mierzy pustą przestrzeń między Twoim najdłuższym palcem a samym butem (przednim punktem buta). To bardzo ważna liczba przy zakupie butów bosych, zwłaszcza dla dzieci. Weź rozmiar swojej stopy (liczbę otrzymaną podczas pomiaru obu stóp), a następnie dodaj 10 do 12 mm (idealny „dodatkowy numer ”). Suma to ostatnia liczba, której szukasz. „Dodatkowy numer ” może wynosić do 18 mm, ale but musi nadal idealnie przylegać do kostki.

Twoje stopy powinny mieć wystarczająco dużo miejsca nie tylko z przodu, ale także po bokach. Szerokość buta musi być co najmniej taka sama jak szerokość stopy. Idealnie, szerokość buta jest o 0,2 cm - 0,5 cm szersza od stopy.

Podsumowując, wybierając buty barefoot, należy użyć rozmiaru stopy (nie rozmiaru buta) oraz „dodatkowego numeru ”. Zawsze sprawdzaj wewnętrzną długość buta — nie tylko liczbę — ponieważ może się ona różnić w zależności od producenta lub różnych typów butów. Każdy rodzaj butów Be Lenka barefoot ma swoją tabelę z rozmiarami i wewnętrznymi długościami, dzięki czemu z łatwością wybierzesz odpowiedni rozmiar dla siebie.