Barefoot buty dla dzieci

Be Lenka logo Be Lenka
23.04.2019
Barefoot buty dla dzieci

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Dlatego rodzice powinni bardzo uważnie dobierać obuwie dla dzieci. Przecież stopy dziecka rozwijają się i rosną bardzo szybko, a źle dobrane buty nie przyczyniają się do zdrowego rozwoju stóp naszych dzieci.

Treść artykułu

Ludzkie nogi są naturalnie szersze z przodu. Jednak spójrz na buty, które są powszechnie sprzedawane w sklepach i które nosi większość ludzi - nie tylko dzieci, ale także dorośli. Tradycyjne buty są „naturalnie” zwężane z przodu na palcach i przechodzą w jeszcze węższy palec. W rezultacie stopy nie mają wolnej przestrzeni na naturalny ruch podczas chodzenia. Kiedy stopy w butach są w miarę luźniejsze (co w przypadku butów barefoot jest określane jako właściwy nadmiar), mięśnie nóg mają możliwość pracy naturalnie, dokładnie tak, jak są zbudowane przez naturę. Szczególnie w przypadku dzieci konieczny jest dobór odpowiedniego obuwia, aby ich stopy mogły się zdrowo i prawidłowo rozwijać i rosły. Termin barefoot powinien znać każdy rodzic, który szuka tego, co najlepsze dla stóp swojego dziecka.

Czym są buciki barefoot dla dzieci

Pediatrzy podzielają pogląd, że chodzenie boso jest najlepsze i idealne dla prawidłowego rozwoju stóp dziecka. Niestety, to prawie zniknęło z naszego życia, bo w dzisiejszych czasach nie można po prostu wyjść na zewnątrz i zacząć chodzić boso, jak zwykli to robić nasi przodkowie przez cały dzień. I dlatego pojawiają się buty barefoot (z angielskiego barefoot - boso), które są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, że doskonale imitują chodzenie na boso. Dzieje się tak za sprawą poszczególnych części butów barefoot, których właściwości łączą się i uzupełniają, tworząc w ten sposób wysokiej jakości obuwie dla dziecięcych stóp - ze wszystkim, czego ich stopy potrzebują do zdrowego rozwoju i jednocześnie maksymalnego komfortu.

Podstawowe właściwości butów barefoot

Można wyraźnie odróżnić buty barefoot od zwykłych butów, ale innym razem może to nie być najłatwiejsze. Dlatego dobrze jest poznać podstawowe cechy butów barefoot, aby mieć pewność, że wybierasz dla swojego dziecka gwarantowaną jakość. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym częściom buta barefoot:

  1. Elastyczna, miękka i cienka podeszwa, maksymalna grubość 5-6mm
  2. Bez ukształtowanego sklepienia
  3. Wystarczająca przestrzeń w okolicy palców (między czubkiem buta a palcami musi być luźniejsza przestrzeń tzw. Oversize)
  4. But bez podniesionego czubka
  5. Zero różnicy w grubości podeszwy w różnych miejscach buta - bez obcasów – palce i pięta są na jednej wysokości.

Skutki zdrowotne butów barefoot na stopach dzieci

Nogi osoby dorosłej to doskonałe narzędzie, dzięki któremu wszyscy możemy się poruszać, chodzić, biegać, skakać. Zdrowa stopa dziecka jest taka sama, choć może się nie wydawać od pierwszych kroków, kiedy dzieci zaczynają chodzić :) Nie trzeba wzmacniać stopy dziecka i podpierać jej twardymi i bezkształtnymi butami, tak jak dziecko nie musi mieć wzmocnionej kostki z mocnym sznurowaniem lub amortyzacją bieżnik z grubą podeszwą. W obawie o bezpieczeństwo swoich dzieci, rodzice często uciekają do butów z grubymi podeszwami, starając się zapobiec ewentualnym obrażeniom. Kiedy jednak zdajemy sobie sprawę, że nasze stopy zawsze były przyzwyczajone do chodzenia boso w całej historii ludzkości, okazuje się, że takie chodzenie jest dla nas nie tylko naturalne, ale także korzystne z wielu powodów zdrowotnych. To bardzo ważne, aby stopa dziecka miała przestrzeń i możliwość jak najbardziej naturalnego rozwoju, a tym samym stopniowego wzmacniania, jednocześnie nic nie powinno przeszkadzać jej w ruchu. Ważne jest, aby stopy dzieci czuły i postrzegały powierzchnię, po której chodzą. I właśnie na to pozwalają buty barefoot.

Dzięki temu, że buty barefoot posiadają bardzo cienką podeszwę, bardzo dobrze naśladują chodzenie boso. Pozwalają dzieciom poczuć powierzchnię, czy to przed blokiem na chodniku, czy w górach na terenie leśnym. Kamienie i różne inne nierówności powierzchni są bardzo wrażliwe podczas chodzenia, nie tylko dzieci, ponieważ powszechnie wiadomo, że to na stopach mamy ogromną liczbę zakończeń nerwowych. Należy jednak zauważyć, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z obuwiem barefoot, że ta wrażliwość powierzchni spowodowana cienką podeszwą nie jest bynajmniej nieprzyjemna, wręcz przeciwnie.

Buty barefoot to wysokiej jakości buty, podeszwa jest cienka, ale wykonana z materiału, który jest trwały i dzięki temu chroni stopę. Dlatego nie może się zdarzyć, że cienka podeszwa spowoduje kontuzję w barefoot bucie. To właśnie ten niesamowity kontakt z powierzchnią ziemi sprawia, że ​​czujemy się lepiej - fizycznie i psychicznie. Czasami, po całym dniu spędzonym w normalnych butach, spróbuj zdjąć buty i na przykład chodzić boso po trawie. Gotowy balsam nie tylko do stóp, ale i duszy! :-) I właśnie taką postawę powinniśmy budować również u dzieci.

Nadmiar, czyli odpowiednio luźniejsza przestrzeń w butach, pozwala stopie funkcjonować w naturalny sposób bez ograniczeń i angażować wszystkie mięśnie, czyli całą powierzchnię stopy. W butach z bardzo grubą podeszwą cała stopa nie jest zaangażowana w ruch, a tylko te jej części, które nie są bardzo sztucznie podparte. Na przykład kobiety, które często noszą buty na wysokim obcasie, mają trudności ze skróceniem ścięgna Achillesa. Stosując odpowiednie obuwie używane w dzieciństwie, możemy bardzo dobrze zapobiec wystąpieniu takiego problemu w późniejszym wieku dorosłym.

Zerowa różnica w grubości podeszwy, czyli to, że palce i pięta znajdują się w jednej płaszczyźnie, wspiera prawidłową postawę ciała dziecka, a także buduje poczucie równowagi. Specjalna podeszwa z wysokogatunkowej gumy o grubości 4 mm, np. barefoot balerinki dziecięce Lenka, gwarantuje dziecku najwyższy komfort chodzenia.

Jak dobrać rozmiar bucików dla dziecka

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar buta będzie najbardziej odpowiedni dla dziecka, jest zmierzenie stopy dziecka i porównanie zmierzonej wartości z tabelą rozmiarów butów. Należy jednak pamiętać o nadmiarze! Oznacza to, że dodasz nadmierną ilość do zmierzonej długości stopy, a wynikiem będzie prawidłowa długość wewnętrzna butów. To właśnie ta długość wewnętrzna jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze buta barefoot, ponieważ buty nie powinny uciskać ani uwierać stopę dziecka, ale z drugiej strony nie mogą być zbyt luźne. Stopa dziecka jest bardzo delikatna, a niewłaściwie dobrana wewnętrzna długość butów nadmiernie obciążałaby stopę dziecka. Może nawet spowodować deformację nogi.

Pomiar stopy dziecka

Jak więc znaleźć wartość długości wewnętrznej? Wystarczy zmierzyć stopę dziecka. Postaw stopę dziecka na papierze na płaskiej powierzchni i obrysuj jego stopy. Ważne jest, aby narysować i zmierzyć obie stopy, ponieważ mogą nieznacznie się różnić. Często różnica wynosi 0,5 cm, zwłaszcza u dzieci, których stopy rosną i rozwijają się. Po odrysowaniu stopy zmierz największą odległość. Dodaj do tego nadmiar w zależności od rodzaju butów:

  • Buty domowe, kapcie: oversize 8 mm - 1cm
  • Buty wiosną lub jesienią: oversize około 12 mm
  • Buty letnie, sandały: oversize około 1 cm
  • Buty zimowe: nadmiar około 1,5 cm

Tabela rozmiarów dziecięcych butów barefoot

Rozmiar Szerokość wewnętrzna Długość wewnętrzna
26 7,2 cm 16,1 cm
27 7,3 cm 16,8 cm
28 7,5 cm 17,5 cm
29 7,7 cm 18,2 cm
30 7,9 cm 18,8 cm
31 8,2 cm 19,5 cm
32 8,4 cm 20,5 cm
33 8,5 cm 21 cm
34 8,7 cm 22 cm
35 8,8 cm 22,5 cm

Rodzaje butów barefoot dla dzieci

Bardzo dobrze, że przybywa fanów butów barefoot, którzy również wybierają je dla swoich dzieci. Pozytywne jest również to, że dzisiejsi rodzice mają do dyspozycji duży wybór dziecięcych butów barefoot - nadających się do korzystania w domu i przy każdej pogodzie na zewnątrz.

Barefoot kapcie

Doskonałe buty do domu z elastyczną, miękką i antypoślizgową podeszwą, co jest ogromną zaletą. Dzieci mogą się zdrowo rozwijać w zaciszu własnego domu, bez ryzyka poślizgnięcia się podczas gonitwy i zabawy.

Sandały barefoot

Idealny na ciepłe letnie dni, ale także podczas ciepłego lata. Lekkie sandały barefoot pozwalają dziecięcym stopom swobodnie oddychać podczas letnich upałów, dlatego są świetnym wyborem na spacery, ale także na wycieczki w czasie wakacji.

Baleriny barefoot

Nie tylko niesamowicie wygodne, ale także piękne. Balerinki to popularny rodzaj butów dla każdej dziewczyny, która będzie je nosić wiosną, latem i ciepłą jesienią.

Trampki barefoot

Dziecko będzie używać trampek przez cały rok. Mają obszerny nosek i cienką, elastyczną podeszwę. W nich dziecko może bawić się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, korzystać podczas codziennych aktywności, ale także na wycieczkę na łono natury.

Gumowce barefoot

Idealne obuwie na deszczową pogodę. Stopy dziecka są ciepłe i suche, ponieważ są wykonane z wodoodpornego materiału, zapewniają również bezpieczeństwo dzięki antypoślizgowej podeszwie. Większość gumowców barefoot ma tekstylną wyściółkę, dzięki czemu są one również bardzo wygodne, a dzieciom nie jest zimno.

Zimowe buty barefoot dla dzieci

Są to głównie ocieplane buty i trzewiki dla dzieci, w których zimą mogą chodzić po śniegu, ale także sanki i korzystać z zimowych zabaw :)