Szafa kapsułowa

Be Lenka logo Be Lenka
20.07.2023
Szafa kapsułowa

Wielu już ją zna, inni słyszą to określenie po raz pierwszy. Co zatem oznacza termin szafa kapsułowa?

Treść artykułu

Co to jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa to uniwersalne, ponadczasowe i minimalistyczne elementy, które można dowolnie łączyć. Ubrania są w większości w neutralnych kolorach, a z kilku sztuk można stworzyć niezliczoną ilość stylizacji na każdą okazję. Neutralne kolory łatwo ze sobą łączyć i można je łączyć z elementami o odważniejszych kolorach. Ponieważ w szafie jest mniej elementów garderoby, będą one naturalnie częściej noszone i prane. Dlatego nie powinniśmy bać się inwestować w elementy lepszej jakości, wykonane z materiałów premium. Dzięki swojej ponadczasowości i uniwersalności będziemy je nosić przez wiele lat, więc jest to naprawdę opłacalna inwestycja.

Ważnym elementem szafy kapsułowej  to dodatki i buty. Dzięki nim jesteśmy w stanie przestrzegać dress code, którego w tej chwili potrzebujemy. Jeśli np. białą koszulę uzupełnimy niepozorną biżuterią i ciemnymi spodniami, otrzymamy strój do pracy. Narzucona na prosty T-shirt i uzupełniona spodniami oraz letnimi sandałami lub slip-on sneakersami, możemy ją wykorzystać np. na spacer po mieście czy kawę z przyjaciółmi. W garderobie kapsułowej moc akcesoriów i butów jest naprawdę nieoceniona.

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Jester Red

Na stanie wszystkie rozmiary
509 zł
8 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Insignia Blue

Na stanie 2 rozmiary
509 zł
12 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - Black

Na stanie wszystkie rozmiary
509 zł
12 rozmiarów

Trampki barefoot
Prime 2.0 - White

Na stanie 11 rozmiarów
509 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Dlaczego szafa kapsułowa?

Szczerze mówiąc, kto z nas rano otwiera szafę i w ułamku sekundy wybiera, w co się ubrać? Kto kiedykolwiek powiedział sobie „nie mam się w co ubrać”, patrząc na szafę, której nie możesz zamknąć?

Szafa kapsułowa, choć mniejsza pod względem zawartości, oferuje niezliczone wariacje na każdy dzień. Łatwe łączenie „wszystko ze wszystkim” ułatwia poranki. Czy wiesz, że mózg jest zaprogramowany do podejmowania ograniczonej liczby decyzji dziennie? Po wyczerpaniu tego limitu pojawia się tzw. „decision fatigue”, w języku polskim luźno tłumaczone jako zmęczenie decyzyjne. Więc jeśli nie zawracamy głowy rano zaglądaniem do szafy, będziemy mieć większą zdolność mózgu do podejmowania decyzji w ciągu dnia.

Ponadto szafa kapsułowa to łatwy sposób na zrównoważony rozwój w modzie. Dzięki zasadzie uniwersalnego łączenia ubrań na każdą okazję, nie musimy kupować na oślep, gdy pojawia się każda nowa kolekcja. Garderobę kapsułową nosimy latami, powoli ją zmieniając lub dodając, gdy czujemy potrzebę jej ożywienia. Zawsze jednak sięgamy po materiały wyższej jakości, naturalne i rzetelnie wykonane, co bezpośrednio wspiera zasady zrównoważonego rozwoju w branży modowej i wysokiej jakości slow fashion.

Nieekologiczna bawełna, która jest powszechnie stosowana i „dzięki” której możemy kupić koszulkę za kilka euro, podczas uprawy zużywa tyle wody, ile wypija dorosły człowiek w ciągu 3 lat. Poza tym ta koszula zwykle nie przetrwa dłużej niż rok. Z drugiej strony koszulka droższa i wykonana w sposób zrównoważony z eko-bawełny posłuży nam na lata. Ta eko bawełna nie jest tak wymagająca pod względem zużycia wody, więc jej uprawa nie obciąża natury. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój kształt i jakość przez kilka lat. Jest to zatem zrównoważona koszulka , która ratuje portfel, ale także naturę.

Jak stworzyć zrównoważoną szafę kapsułową

Audyt szafy

Pierwszym krokiem do stworzenia szafy kapsułowej jest przejrzenie aktualnej zawartości szafy. Ten krok jest najtrudniejszy ze wszystkich, ponieważ większość z nas ma naturalną skłonność do przechowywania nawet tego, co niepotrzebne i nieużywane. Podczas audytu szafy bierzemy każdą posiadaną przez nas rzecz i dodatek i dzielimy je na trzy stosy:

  1. rzeczy, których aktywnie nosimy
  2. rzeczy, których nie nosiliśmy od kilku miesięcy
  3. rzeczy, których nie nosiliśmy od roku lub dłużej

Pierwszy stos możemy bez problemu odłożyć na bok, będzie on stanowił podstawę naszej szafy kapsułowej. Najtrudniejszy będzie dla nas stos numer dwa. Każdą sztukę trzymamy w dłoniach i zastanawiamy się, czy jest łatwa w łączeniu, uniwersalna, ponadczasowa i jaki właściwie jest powód, dla którego tak długo jej nie nosimy. W zależności od tego, jak odpowiemy na te pytania, dodamy ubrania do stosu numer jeden lub stosu numer trzy. Oddajemy lub sprzedajemy ubrania z trzeciego stosu, których nie mamy od roku lub dłużej. Po takim audycie powinniśmy otrzymać mały stos ubrań, który będzie stanowił podstawę naszej nowej garderoby.

Znajdź swój styl

Bardzo ważne jest określenie stylu, w jakim chcemy urządzić naszą nową garderobę. Definiując, zadajemy sobie następujące pytania: Jaki rodzaj życia prowadzę? Gdzie pracuję? Czy jestem pracownikiem na pełen etat? Jak spędzam wolny czas? Jakie fryzury do mnie pasują? Wolę obcisłe, przycięte czy za duże ubrania? Krój z niskim czy wysokim stanem? Czy noszę więcej spódnic , sukienek, bluz czy spodni ? Odpowiedzi na te pytania naprowadzą nas na nasz styl i dzięki nim będziemy mogli przejść do punktu numer 3 – planowania nowej garderoby.

Szukaj, łącz

Kiedy już wiemy, co nam najbardziej odpowiada i w jakim kierunku chcemy podążać, możemy zacząć szukać i łączyć elementy do naszej szafy kapsułowej. Stawiamy na neutralne kolory, uniwersalne wzornictwo i ponadczasowe modele, wykonane z wysokiej jakości materiałów, najlepiej pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Jeśli nie wyobrażamy sobie szafy bez wzorów, możemy dodać jedną lub dwie rzeczy ze wzorem. Tutaj również stawiamy na ponadczasowy wybór, na przykład wzór w paski nigdy nie wyjdzie z mody. Zastanówmy się, co chcielibyśmy mieć w swojej garderobie, a gdy już coś takiego znajdziemy, wyobraźmy sobie, jak moglibyśmy to połączyć z tym, co już mamy. 

Najważniejsze jest to, że wybieramy ubrania, w których czujemy się komfortowo i które na nas leżą. Nie kupujemy czegoś tylko dlatego, że nam się podoba, nawet jeśli wiemy, że nie będziemy tego nosić, bo czujemy się w tym nieswojo. Nie o to chodzi w szafie kapsułowej. Ubrania dodajemy stopniowo, wolimy inwestować w części lepszej jakości, nie kupujemy wszystkiego od razu. Szafa kapsułowa ewoluuje i rośnie razem z nami. Jeśli damy jej czas i nie będziemy wywierali nacisk, zbuduje się „sama”.

4 pory roku, 4 szafy kapsułowe

Jak powiedzieliśmy, ubrania i dodatki dodajemy do szafy kapsułowej powoli, świadomie i przede wszystkim zgodnie z porami roku. Jeśli znajdujemy się w obszarze geograficznym, w którym występują cztery pory roku, dobrze jest mieć ubrania podzielone według pór roku. Aby szafa była przejrzysta i minimalistyczna, mamy ubrania tylko na dany sezon. Oczywiście będziemy mieli kilka sztuk, które będziemy nosić przez cały rok. Ubrania, których teraz nie potrzebujemy, należy wyczyścić, wyprać i schować. W ten sposób oprócz zaoszczędzenia ubrań „poza sezonem”, nasza szafa będzie również ładnie pomieszana i nie będziemy mieli wrażenia, że z biegiem czasu nosimy to samo.Przejście na szafę kapsułową nie musi nastąpić z dnia na dzień. Nie spieszmy się z tą zmianą. Usiądźmy kiedyś przy szafie i przejrzyjmy ją. Zróbmy to na spokojnie nawet przez miesiąc. Stopniowo i na ile czas pozwoli. Poza tym możemy zrobić rozeznanie rynku i dowiedzieć się, co byśmy chcieli, gdzie chcemy, żeby trafiła nasza garderoba i co nam odpowiada. Dodawajmy rzeczy do szafy kapsułowej stopniowo, rozsądnie, bez potrzeby dużych, szokujących inwestycji. Oddajemy lub sprzedajemy zużyte rzeczy, myślimy o środowisku, pozbywając się rzeczy i kupując nowe. Nie bój się dodatków, eksperymentuj. Na koniec wybierz odpowiednie obuwie do swojej szafy kapsułowej. Be Lenka ma w swoim portfolio buty o ponadczasowym i uniwersalnym charakterze , które dosłownie wołają o dodaniu ich do szafy kapsułowej.