Jak dbać o nosidełka i chusty dla niemowląt?

Be Lenka logo Be Lenka
24.04.2019
Jak dbać o nosidełka i chusty dla niemowląt?

Nosidełka / chusty wykonane ze 100% bawełny wymagają niewielkiej lub żadnej konserwacji

Nosidełka i chusty nie wymagają częstego prania. Jednak, aby były czyste i bezpieczne dla dziecka, od czasu do czasu trzeba było je prać i prasować. Inwestując pieniądze w wysokiej jakości nosidełko lub chustę, chcesz utrzymać go w jak najlepszym stanie.

To jest powód, dla którego należy uważnie przeczytać instrukcje dotyczące pielęgnacji produktu; instrukcje te są zwykle zapisane na etykiecie dołączonej do produktu lub w dołączonej broszurze.

Zobaczmy, o czym należy pamiętać, dbając o chusty lub nosidełka. Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest skład materiału. O chustę wykonaną ze 100% bawełny można dbać na różne sposoby, a o chustę zawierającą len lub wełnę obok bawełny.

Dbanie o chustę bawełnianą

Chusta wykonana w 100% z bawełny prawie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Polecamy go do noszenia noworodka ze względu na jego czystą jakość i wrażliwość na delikatną skórę dziecka. Osoby cierpiące na różne formy egzemy i podrażnienia skóry znają cenność bawełny - wszyscy lekarze zalecają bawełnę, bo noszenie bawełnianych ubrań nie powoduje podrażnień. Bawełna nadaje się również do noszenia większych dzieci, dzięki czemu może służyć przez cały okres noszenia (pamiętaj oczywiście o nośności materiału).

Dobra wiadomość dla rodziców, które kupują chusty bawełniane - można je prać w pralce w temperaturze 30-60C, prędkość 1000 (max). Prawda jest taka, że chusty bawełniane można suszyć w suszarce w delikatnym cyklu, ale radzimy sprawdzić etykietę na swojej chuście. Dodatkowym atutem chust bawełnianych jest brak konieczności prasowania po praniu. Jednak nic się złego nie stanie, jeśli ją wyprasujesz. Prasując, nadasz chuście jeszcze większą miękkość. Zawsze ustawiaj żelazko na minimalną temperaturę i prasuj materiał z użyciem programu na parze. Chusta bawełniana ze względu na łatwość pielęgnacji to doskonały wybór dla maluchów cierpiących na re-flux. Chusta bardzo szybko się brudzi, ale można ją prać, suszyć i używać w mgnieniu oka.

Dbanie o nosidełko wykonane z bawełny jest tak proste, jak chustę bawełnianą, którą można prać (postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami). Zalecamy przykrycie sprzączek jakimś materiałem, aby zapobiec ich odpryskiwaniu w pralce. Możesz również włożyć nosidełko do poszewki na poduszkę.

Dbanie o chustę zawierającą len

Wiele mam boi się lnu ze względu na jego złą opinię, która wymaga dodatkowego wysiłku i szczególnej pielęgnacji. Mamusie, które chcą zwrócić odpowiednią uwagę na jej lnianą chustę, są w zamian nagradzane niesamowitym narzędziem do noszenia dzieci. Wielki plus - len ma i zdolność ochładzania w upalne dni i rozgrzewki, gdy jest zimno. Nowe chusty lniane są nieco twardsze i mocniejsze. Muszą być noszone, aby były bardziej miękkie, zwłaszcza gdy chcesz nosić noworodka. Lniane chusty wymagają częstego prasowania, co dwa do trzech dni. Prasowanie zapobiega tworzeniu się fałd, które mogą uszkodzić lniane nici. Po każdym wiązaniu należy wygładzić i złożyć chustę.

Wypierz lniany okład w 60 ° C - ale zawsze najpierw sprawdź etykietę, temperatura może się różnić. Ta temperatura jest zalecana, aby zapobiec uszkodzeniu konstrukcji, które może być spowodowane zastosowaniem niższej temperatury. Uszkodzona chusta lniana ma luki w strukturze spowodowane przemieszczonymi lnianymi nitkami - można je odwrócić poprzez ręczne przesunięcie nici na swoje miejsce, a następnie wypranie chusty w wyższej temperaturze.

Pamiętaj o prasowaniu lnianej chusty, jak wspomnieliśmy powyżej - co dwa do trzech dni za pomocą parującego żelazka. Najlepszą porą na prasowanie chusty jest sytuacja, gdy nie jest ona całkowicie sucha, ale wciąż jest trochę mokra.

Dbanie o chustę zawierającą tkaninę konopną

Tkanina konopna jest tak samo termoregulująca jak tkanina lniana. Mimo że tkanina konopna jest bardzo trwała, podczas prania należy uważać, aby nie uszkodzić. Podczas prania materiał zużywa dużo wody. Możesz ustawić pralkę na 40-60 C. Nie używaj proszku do prania, ale zawsze używaj detergentu w płynie i nie używaj płynu do zmiękczania tkanin. Ten rodzaj chusty wymaga częstego prasowania, ale nie tak często jak chusta lniana. Podczas ustawiania żelazka użyj programu do bawełny z parowaniem. Przy codziennym stosowaniu chustę należy prasować raz w tygodniu. Zalecamy wygładzanie i składanie rękoma po każdym wiązaniu.

Dbanie o chustę zawierającą jedwab

Jedwab to bardzo popularny i luksusowy materiał używany w chustach obok bawełny. Chociaż ta kombinacja nie jest powszechnie wybierana, spójrzmy na jej zalety. Jedwab ma doskonałą funkcję termoregulacyjną; bardzo skutecznie dostosowuje się do zmieniających się warunków pogodowych. Idealnie nadaje się na lato, ponieważ jest materiałem delikatnie chłodzącym. Używanie jedwabiu obok bawełny tworzy piękną miękkość. Niektóre chusty z jedwabiu poradzą sobie z noszeniem cięższych dzieci, inne są odpowiednie tylko dla noworodków lub mniejszych dzieci. Zawsze najpierw sprawdź nośność materiału. W przypadku doświadczonych mam sugerujemy używanie jedwabnych chust. Nie jest on zbyt przyjazny dla początkujących, ponieważ jedwab jest trochę śliski, więc związanie chusty jedwabnej może być sporym wyzwaniem dla początkującej mamy.

Chusty jedwabne można prać tylko ręcznie w wodzie o łagodnej temperaturze - 30C. Woda używana do prania i woda do płukania powinna mieć podobną temperaturę, ponieważ jedwab nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Użyj płynu do prania jedwabiu. Ręcznie wykręć go delikatnie, umieszczając go między dwoma ręcznikami. Chusta jedwabna nie może być suszona w suszarce ani w bezpośrednim świetle słonecznym. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować nieodwracalne zmiany koloru. Jedwabne chusty należy prasować, gdy są jeszcze trochę mokre. Ustaw program żelazka na jedwabiu, bez programu prasowanie parą lub rozpylania (prasowanie na zimno).

Dbanie o chustę zawierającą wełnę

Wszyscy wiedzą, że wełna jest idealna na zimę i mrozy. Dotyczy to nie tylko wełnianych swetrów i skarpet, ale także chust. Chusty zawierające wełnę kumulują ciepło i zatrzymują wilgoć. Wełna ma właściwości antybakteryjne, co jest dużym plusem. Najczęściej wełna jest używana do noszenia dzieci jesienią lub zimą, ale jeśli wybierzesz chustę niezbyt grubą, możesz ją nosić również wiosną i latem. Latem można skorzystać z jego funkcji termoregulacyjnych oraz zdolności odprowadzania potu. Chustę wełnianą należy prać ręcznie w temperaturze 30C z użyciem płynu do prania wełny. Ręcznie wykręć ją ostrożnie i wysusz luźno ułożoną na suszarce. Chusty wełniane nie wymagają prasowania.

Dbanie o chustę zawierającą kaszmir

Kaszmir zastosowany w chustach jest funkcjonalny, luksusowy, ale też dość drogi. Kaszmir ma doskonałe funkcje termoregulacyjne, latem może schłodzić dziecko, a zimą ogrzać. Oprócz wyżej wymienionej wełny kaszmir jest wygodny i bardzo wytrzymały i poradzi sobie z przenoszeniem cięższych dzieci. Chusty kaszmirowe prane są ręcznie w temperaturze 30C, można użyć płynu do prania wełny. Nie suszyć tych chust w suszarce, ale suszyć je luźno rozciągnięte. Zawsze czytaj etykietę od producenta.

Dbanie o chustę zawierającą tencel i repreve

Materiały repreve i tencel mają podobne cechy. Obie są miękkie i poradzą sobie z noszeniem cięższych dzieci. Oba materiały prawie nie wymagają „konserwacji”, podobnie jak bawełna. Oba materiały są przewiewne, dzięki czemu są popularne do noszenia w okresie letnim. Tencel jest materiałem naturalnym i jest wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu. Tencel może pochłonąć do 50% wilgoci bez znacznego zamoczenia. Jest chłodny w dotyku, zupełnie jak jedwab. W przeciwieństwie do jedwabiu wytrzymuje wyższe temperatury podczas prania w pralce.

Chusty zawierające repreve lub tencel należy prać w pralce w temperaturze 40C. Prasowanie nie jest wymagane, ale nie może spowodować żadnych szkód. Tencel i repreve są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nadają się do noszenia większych i cięższych dzieci.

Dbanie o chustę zawierającą bambus

Chusty zawierające bambus / bambusową wiskozę są idealne do noszenia noworodków i na lato. Bambus jest bardzo funkcjonalny, ponieważ posiada silne właściwości termoregulacyjne i zdolność odprowadzania potu, a także świetnie dostosowuje się do zmieniającej się pogody. Należy pamiętać, że bambus i bambusowa wiskoza to dwa różne materiały o różnych właściwościach.

Wiskoza bambusowa jest świetna dla noworodków, jest naturalnie miękka (od początku) i nadaje się do noszenia lżejszych dzieci w porównaniu z bambusem. W przeciwieństwie do wiskozy bambusowej włókna bambusowe są mocniejsze i sztywniejsze, dlatego chustę bambusową należy najpierw „założyć” (w celu jej zmiękczenia). Jeśli chcesz nosić cięższe dziecko, szukaj bambusa zamiast bambusowej wiskozy.

Chusty bambusowe wymagają starannej pielęgnacji. Zalecamy pranie ich w niższej temperaturze przy użyciu programu prania ręcznego, maksymalnie 40 minut. Nie ma potrzeby prasowania. Jeśli nalegasz na prasowanie, użyj „programu prasowania na zimno” bez używania pary.

Więcej wskazówek, jak dbać o chusty i ergonomiczne nosidełka

 • Używać płynu do prania niezawierającego wybielacza ani składnika wybielającego. Uszkodziłoby kolory
 • Nie używaj zmiękczacza do tkanin
 • Zawsze najpierw wypierz i wyprasuj nową chustę, jest nie tylko higieniczna, ale także praktyczna. Wiadomosci! Nosidełka Lenka są wstępnie prane, dlatego możesz z nich korzystać zaraz po ich otrzymaniu.
 • Prać oddzielnie, zarówno chusty jak i nosidełka, nie prać z innymi ubraniami
 • Zawsze najpierw sprawdź instrukcje na metce i postępuj zgodnie z nimi podczas prania lub prasowania
 • Owiń sprzączki w szmatkę (skarpetki mogą się przydać), aby zapobiec ewentualnemu odpryskiwaniu. Możesz również włożyć całe nosidło do czystej poszewki
 • Prać na niskich obrotach. Chusty wełniane lub kaszmirowe należy prać tylko ręcznie (nie wirować w pralce)
 • Najlepszym sposobem suszenia chust lub nosidełek jest swobodne ułożenie ich na suszarce lub na balkonowych sznurkach do bielizny. Okłady bawełniane można suszyć w suszarce, najpierw sprawdź etykietę, aby mieć pewność.
 • Chusty bawełniane należy prasować po pierwszym praniu, dalsze prasowanie nie jest wymagane. Chusty lniane i chusty z konopi wymagają częstego prasowania. Zalecamy używanie żelazka parowego, ale unikaj prasowania z pomocą pary podczas prasowania chust bambusowych i jedwabnych
 • W przypadku dwóch dodatkowych materiałów (nici) poza bawełną - postępuj zgodnie z instrukcją pielęgnacji najbardziej wrażliwego użytego materiału
 • Kupując nosidełko, nie musisz go najpierw prać. Możesz od razu zacząć nosić dziecko. Jednak nigdy nie wiadomo, ile czasu nosidełko spędziło w pudełku, dlatego możesz je wypróbować i wyprać, kiedy tylko masz na to ochotę. Pranie odświeży materiał, a nosidło wyprostuje się po wysuszeniu i wyprasowaniu.
 • Nosidełka Lenka to ergonomiczne nosidełka wyprodukowane na Słowacji. Wykonane są z chusty niemowlęcej, dlatego wymagają pielęgnacji ze względu na materiał, z którego została wykonana. Ogólnie rzecz biorąc, nosidełka nie wymagają częstego prania, tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne. Idealna temperatura to około 30-40 C, nie suszyć w suszarce, tylko swobodnie rozciąganą, można ją delikatnie wyprasować, jeśli chcesz.