Noszenie dla noworodków

Be Lenka logo Be Lenka
15.12.2020
Noszenie dla noworodków

Chustonoszenie staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Trzymanie dziecka blisko siebie jest naprawdę przyjemnym doświadczeniem, a także przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Użyj chust Baby, aby ułatwić noszenie noworodka i mamy. Noworodki najwygodniej czują się blisko mamy, ponieważ były noszone w łonie mamy przez 9 miesięcy

Mamy noszące dzieci zwykle używają chust lub nosidełek do noszenia dzieci. Są one również określane jako „macice zewnętrzne”, w których mogą nosić swoje dzieci po urodzeniu. Wybór odpowiedniego nosidełka dla noworodka jest nieco trudniejszy w porównaniu z wyborem dla 2-letniego malucha. Noworodki nie mogą trzymać głowy w górze, rozwój ich stawów wciąż trwa, łączą się z najbliższymi, przetwarzając te wszystkie nowe i nieznane bodźce z otaczającego świata; pochłania ich oswajanie się z całym nowym światem zewnętrznym. Odpowiadając na pytanie: Jak wybrać nosidełko dla noworodka, warto mieć na uwadze te wszystkie fakty i konkretne kryteria?

Noszenie dziecka w chuście

Naprawdę wierzymy, że chusty najlepiej nadają się do noszenia noworodków. Rodzice mogą dopasować chustę do potrzeb dziecka, związać ją i odpowiednio zacisnąć. Chusta naśladuje naturalny kształt ciała dziecka, dzięki czemu jest bardziej komfortowa dla dziecka, takiego komfortu nie zapewni nosidełko. Właśnie z tego powodu wiele matek woli nosić noworodka w chuście, a później, gdy dziecko skończy trzy miesiące, przestawia się na nosidełko (wykonane z chusty).

To najłatwiejszy sposób na przejście na inne narzędzie do noszenia dzieci, ponieważ dziecko może nadal cieszyć się wygodą i oryginalnością chusty w nosidełku wykonanej z chusty.

Jeśli właśnie zdecydowałaś się na zakup chusty do noszenia swojego ukochanego noworodka, polecamy chustę ze 100% bawełny organicznej. Powszechnie wiadomo, że bawełna jest najlepszym materiałem na wrażliwą skórę dziecka. Przy wyborze odpowiedniej chusty należy wziąć pod uwagę odpowiednią nośność materiału.

Jeśli na początku chciałbyś nosić noworodka, a docelowo chcesz nosić również większe dziecko, to najlepiej wybrać chusty o gramaturze około 280g / m2, bo takie są w stanie udźwignąć.

Chusty Lenka nadają się na cały okres noszenia i są przyjazne dla początkujących, dzięki czemu rodzice nie mają problemu ani komplikacji z zawiązaniem chusty. Chusty Lenka są wykonane w 100% z bawełny, ich gramatura jest wysoka, ale nie gruba, dzięki czemu są łatwe w obróbce. Dodatkowo chusty mają skośne końce, dzięki czemu po zakończeniu wiązania będziesz mógł zawiązać bezpieczny i duży węzeł.

Noszenie noworodka w nosidełku

W miarę jak dziecko rośnie i jeśli zdecydujesz, że nadszedł czas, aby przejść na nosidełko, możesz kupić nosidełko w naszym e-sklepie. Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy wybrać pierwszego z napisem „Od urodzenia”. Jeśli ta etykieta wystarczyła do podjęcia decyzji, nie biorąc pod uwagę innych cech nosidełka, takich jak podpórka pod głowę dziecka czy możliwość regulacji, z łatwością możesz wybrać niewłaściwy, który może nie odpowiadać potrzebom Twojego maleństwa.

Wielu producentów używa takiej etykiety „Od urodzenia”, ale jest ona bardzo ogólna. Każde dziecko przychodzi na ten świat wyjątkowe, mniejsze lub większe, wcześniak i malutkie, a nawet „małe, duże”. Z tego powodu nasze nosidełka Lenka, w których możesz nosić swojego noworodka, oznaczamy metką „Od rozmiaru 62 ”Dzięki czemu masz pewność, że nosidełko będzie idealnie pasować do dziecka.

Idealne nosidełko dla rosnącego maluszka powinno być regulowane. Noworodek szybko rośnie, więc nie ma czegoś takiego jak nosidełko odpowiednie od urodzenia do, powiedzmy, trzech miesięcy. Takie nosidełko byłoby bezużyteczne do późniejszego użytku (jak wspomnieliśmy powyżej, chusta idealnie nadaje się do noszenia dzieci przez pierwsze trzy miesiące).

Nosidełko pozwalające na jego regulację (powiększenie / skrócenie, poszerzenie / zacieśnienie) nazywa się nosidełkiem rosnącym, ponieważ rośnie wraz z dzieckiem. Nosidełko wykonane z chusty to bardzo dobry wybór do noszenia niemowląt, a także dobry kompromis, gdy mama chce nosić dziecko, ale boi się pracy z chustą. Nosidełko chustowe łączy w sobie zalety chusty i ergonomicznego nosidełka, co zapewnia satysfakcję zarówno mamusi, jak i maluszka.

Zasady noszenia noworodka w nosidełku

Noszący dziecko musi znać zasady, dzięki którym noszenie dziecka jest zdrowe i ergonomiczne. Nie wystarczy po prostu włożyć maluszka do nosidełka i wyjść, rodzice muszą sprawdzić pozycję siedzącą maluszka, sprawdzić, czy dziecko siedzi na środku i nie przewraca się na boki, upewnić się, że nosidełko odpowiednio podpiera główkę dziecka , zwłaszcza gdy nosisz noworodka. W nosidełku dziecko jest blisko rodzica, więc mama lub tata zawsze zachowują kontrolę. Spójrzmy na główne zasady prawidłowego noszenia:

1. Pozycja pasa biodrowego i optymalna wysokość

Dziecko w nosidełku musi mieć odpowiednią wysokość, czyli ani za wysoko, ani za nisko. Kiedy możesz pocałować główkę dziecka z lekkim pochyleniem głowy. Można to zrobić poprzez prawidłowe ułożenie pasa biodrowego, co powinno być pierwszym krokiem do regulacji nosidełka. Jeśli chcesz nosić noworodka lub małe dziecko, umieść pas biodrowy tuż pod piersiami. Pas biodrowy musi przebiegać w linii prostej wokół ciała. Należy bardzo uważać, aby sprawdzić położenie pasa biodrowego, ponieważ niewłaściwa pozycja może prowadzić do bólu pleców.

2. Szeroka pozycja siedząca

Po dopasowaniu pasa biodrowego włóż dziecko do nosidełka i powoli i ostrożnie poszerz nóżki dziecka. Należy zwrócić szczególną uwagę i upewnić się, że dziecko nie siedzi na pasie biodrowym i na oparciu - pas biodrowy znajduje się bezpośrednio między mamusią a dzieckiem - to zapewnia właściwą pozycję siedzenia. Przed włożeniem dziecka nosidełko należy dopasować do potrzeb dziecka, co oznacza, że noszący powinien ustawić odpowiednią szerokość oparcia, tak aby dolna część nosidełka przechodziła zawsze od kolana jednego dziecka do drugiego.

Nosidełko należy dobrać precyzyjnie, gdyż nieprawidłowa szerokość może skutkować zbyt szerokimi brzegami nosidełka podpierającego łydki, sięgającymi tylko do ud lub zbyt krótkimi, co może zagrozić ergonomicznej postawie. Dziecko powinno siedzieć na tyle szeroko, aby jego kolana znajdowały się nieco wyżej niż pośladki - to tzw. Pozycja „M”.

Prawidłowe ustawienie nosidełka pozwala na zdrowe noszenie dziecka. Dziecko może spokojnie spać, odpoczywać i być blisko Ciebie. Pozwoli to również upewnić się, że staw biodrowy dziecka rozwija się prawidłowo i naturalnie, tak jak powinien.

3. Plecy zaokrąglone

Przy prawidłowej pozycji w nosidełku plecy dziecka są naturalnie zaokrąglone. Kiedy dziecko jest jeszcze w łonie, ułożenie dziecka sprawia, że wygięcie jego pleców wygląda jak kształt litery C, kształt ten jest wspierany przez noszenie w chustach i ergonomicznych nosidełkach. Taka pozycja jest naturalna dla noworodków i im odpowiada, dlatego uważamy noszenie za zdrowsze w porównaniu do wózków dziecięcych, w których posiadanie naturalnie zaokrąglonych pleców nie jest możliwe, ponieważ dziecko leży płasko.

4. Bliskość rodzic-dziecko

Dziecko powinno być bardzo blisko rodzica w nosidełku, jednak nie tak blisko, aby dziecko i osoba nosząca je nosząca nie były oczywiście w stanie prawidłowo oddychać. Możesz to osiągnąć, dopasowując szelki. Prawidłowa bliskość zapobiega przewracaniu się dziecka na boki, a także pomaga w utrzymaniu głowy w pozycji pionowej. Zawsze upewnij się, że pas biodrowy jest ładny i ciasny (jak najwięcej), a także szelki.

5. Pozycja noworodka wobec rodzica

Dziecko musi być zwrócone twarzą do rodzica podczas noszenia, czy to z przodu, czy z tyłu. Tylko taki sposób noszenia dziecka twarzą do dziecka jest zdrowy i ergonomiczny. Nosidełka typu kangur nie są zgodne z powyższymi zasadami, ponieważ uda dziecka nie są podparte i siedzą nieprawidłowo, a plecy dziecka nie są w ogóle zaokrąglone, ponieważ dziecko jest zwrócone przodem do rodzica, tyłem do rodzica.

Wiele mam błędnie uważa, że nosidełka kangurki są w porządku, ponieważ ich dzieci mają dobry widok, ale należy wspomnieć, że ten rodzaj nosidełka nie nadaje się do zdrowego lub ergonomicznego noszenia. Szczególnie nie dla noworodków, które potrzebują od rodziców przestrzegania zasad ergonomicznego noszenia w chuście, aby zapewnić im prawidłowy rozwój.

Wszystkie nosidełka Lenka są zatwierdzone przez specjalistów w pediatrii i ortopedii - czy to rosnące (Growing 1, Growing 2, Lenka4ever), czy nierozrastające nosidełka (Standard, In-between-version, Toddler). Możesz cieszyć się ergonomicznym noszeniem z nosidełkami Lenka, bez żadnych zmartwień.

Kiedy zacząć nosić dziecko w nosidełku

Rodzice często pytają, czy mogą nosić swoje dzieci w nosidełkach od urodzenia, czy też powinny poczekać, aż dziecko trochę urośnie. Jak już wspomnieliśmy, chusta bawełniana jest idealna do noszenia dziecka od urodzenia. Rozumiemy jednak, że nie każdy czuje się komfortowo podczas pracy z chustą, niektórzy uważają, że zawiązanie chusty jest czasochłonne, niektórzy szukają czegoś szybkiego i praktycznego, możemy zaoferować rodzicom nosidełko odpowiednie dla małych dzieci w wieku około 3 miesięcy (jest to rozmiar dziecko, które ma znaczenie).

Nosidełka te można dopasować do wielkości dziecka i idealnie dopasować do malutkiego ciała. Oczywiście wszystko zależy od wielkości dziecka, ponieważ nie wszystkie dzieci mają ten sam rozmiar w wieku trzech miesięcy. Dlatego nasze nosidełka oznaczamy „od rozmiaru 62”, ponieważ wtedy i tylko wtedy rodzic może mieć pewność, że nosidełko wygodnie dopasuje się do dziecka.

Noszenie dzieci latem

Rodzice często zastanawiają się, czy noszenie w chuście latem jest właściwe i jak latem nosić noworodka w nosidełku, bo myślą, że dziecko musi być gorące. Mumie, które rodzą dzieci w okresie letnim i chcą nosić ubranka dla niemowląt, mogą wybierać spośród chust zawierających inne materiały oprócz bawełny. Każdy materiał spełnia tę samą funkcję, niektóre z nich są termoregulacyjne, niektóre przewiewne, inne są antybakteryjne i świetnie odprowadzają wilgoć. O tych materiałach możesz przeczytać w tym artykule.

Dla wszystkich, którzy mimo rosnącego upału chcą nosić chustę, mamy doskonałe rozwiązanie: nosidełko w wersji letniej.

Wersja letnia Nosidełko Lenka uprzyjemnia noszenie w okresie letnim, ponieważ jest maksymalnie przewiewne. Podstawą jest specjalna siatka zastosowana w okolicy oparcia i budki. Dzięki otworom w siateczce powietrze nieustannie napływa do dziecka, zapewniając tym samym eliminację ciepła podczas noszenia. Jeśli dziecko zasypia w nosidełku, można bezpiecznie przykryć główkę dziecka kapturkiem, aby zapewnić dziecku spokojną drzemkę w tak żywym otoczeniu. Siatka w kapturze sprawia, że świeże powietrze swobodnie przepływa do dziecka. Letnia wersja Lenki jest idealna na wiosnę, lato czy cieplejszą jesień. Ułatwia to zarówno dziecku, jak i rodzicowi, ponieważ nieustannie chłodzi dziecko, dzięki czemu ciało dziecka dostarcza znacznie mniej ciepła do mamy lub tatusia podczas noszenia.

Decydując się na letnią wersję nosidełka Lenka możesz dopasować dowolny rozmiar - letnią wersję nosidełka rosnącego Lenka 4ever, nosidło rosnące 1 i 2, a także wszystkie trzy rozmiary nosidełka niewrastającego. Po prostu wspomnij, że chcesz mieć letnią wersję w swoim formularzu zamówienia i już niedługo będziesz mógł cieszyć się przewiewnym i wygodnym noszeniem nawet latem.