Uprawiaj sport (prawie) boso! Twoje ciało ci podziękuje.

Be Lenka logo Be Lenka
03.08.2020
Uprawiaj sport (prawie) boso! Twoje ciało ci podziękuje.

W Be Lenka wiemy, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowy tryb życia. Już dzięki 30 minut ćwiczeń dziennie znacznie zmniejsza się ryzyko nadciśnienia, pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Ponadto ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i zmniejszyć stres. Nie ma jednak potrzeby szukać czegoś ekstremalnego, wystarczy lekki bieg, siłownia czy dłuższy spacer.

Jednak równie ważne, jak sam sport jest jakość i zdrowe obuwie. Wybierając odpowiednie obuwie unikniesz nieprzyjemnych bólów pleców, mięśni i stawów spowodowanych niewłaściwą podeszwą buta.

Nasze buty barefoot pozwalają biegać naturalnie, sprawiając wrażenie, że chodzimy boso. Szerszy przód obuwia barefoot pozostawia wiele miejsca na palce stóp, dzięki czemu angażują się mięśnie podczas chodzenia, których normalne obcisłe buty nie pozwalają nam używać. Jednak jeszcze ważniejsze dla ratowania naszego układu mięśniowo-szkieletowego w sporcie jest tzw. Zero drop, czyli pięta i palce znajdują się w jednej płaszczyźnie. Jeśli podeszwa jest nierówna, podczas biegania dochodzi do uderzeń. Te wstrząsy niekorzystnie wpływają na staw kolanowy i biodrowy, powodując ból pleców i dolnej części pleców. Z drugiej strony buty barefoot wspomagają chodzenie od palców stopy, a tym samym przyczyniają się do zdrowego ruchu i prawidłowej postawy.

Športovanie naboso

Z tego punktu widzenia obuwie barefoot jest najlepszym wyborem do lepszego uprawiania sportu i chodzenia. Tego zdania jest Michał Rajniak, mistrz Europy Spartan Race i OCR, aktywny sportowiec i trener opracowujący indywidualne programy treningowe, zarówno w treningach siłowych, jak i biegowych, które testowałybuty z kolekcji Ace, przeznaczone do fitnessu i lekkiego sportu.

Michał: , Trampki ACE to jedne z najwygodniejszych i idealnych dla sportowców. Dlatego tak bardzo je polubiłem. Testowałem ten model przez kilka miesięcy podczas kilkugodzinnych spacerów, swobodnego biegania i ćwiczeń. Świetnie trzymają się na nogach, szczególnie dla osób z szerokimi stopami. Zdecydowanie polecam każdemu, nie tylko entuzjastom chodzenia boso. Zero drop jest najbardziej naturalne dla człowieka i najzdrowsze po chodzeniu i bieganiu boso.

Jednak przy wyborze butów sportowych często jest to wybór między pięknem a zdrowiem. Z butami Be Lenka nie musisz podejmować takiej decyzji.

Michał Komosný, który obecnie pracuje jako trener kursów coachingowych w Akademii Doskonalenia się w Brnie, również uległ uniwersalnemu projektowi butów Ace i przyjemnemu, zdrowemu chodzeniu: '' ... bardzo lubię wsuwane buty, po prostu się w nie wślizguj i nie musisz ich wiązać, co jest bardzo wygodne. Fason, który pasuje do prawie każdego elementu garderoby, niezależnie od tego, czy wybierzesz sportowe spodenki, czy dżinsy i oczywiście, podobnie jak w przypadku innych butów barefoot, jest wystarczająco dużo miejsca na palce, naturalny i zdrowy ruch stopy, co jest ważne dla całego układu mięśniowo-szkieletowego. Przyznam, że sam trochę zwlekałem z zakupem butów barefoot, ale w tej chwili innych butów nie noszę ”.

 

Martin Janiš, certyfikowany trener i były piłkarz, jest jednym z wielu zwolenników noszenia barefoot obuwia. Be Lenka Ace kupiłem na trening halowy w Akademii Ruchu. Kiedy je założyłem pierwszy raz, zacząłem je nosić wszędzie. Ze wszystkich barefoot modeli Be Lenka najbardziej mi pasują. Są miękkie, wygodne i naprawdę czuję pod sobą ziemię w tych butach. Dzięki temu, że często chodzę na zewnątrz zupełnie boso, ta miękkość buta mi odpowiada. Oczywiście to świetnie, że mam dużo miejsca na palce z przodu i jestem w stanie poczuć poszczególne palce podczas ruchu. Mogę wykonywać ruchy w tych butach, gdzie są również szybkie zmiany kierunku, skoki, bieganie i trening siłowy. Dla mnie Alfa i Omega w butach barefoot to swoboda stopy i odczuwanie podłoża pod stopami. To właśnie oferuje mi model Ace.

Obuwie barefoot ma wiele zalet, różnica w porównaniu do zwykłego obuwia jest szczególnie odczuwalna. Spróbuj sam, a ciało ci podziękuje.

Uprawiaj sport (prawie) boso! Twoje ciało ci podziękuje