Coraz więcej Polaków ma problem z haluksami

Be Lenka logo Be Lenka
16.11.2020
Coraz więcej Polaków ma problem z haluksami

Na palcu pojawia się guzek. Boli, komplikuje wybór butów i zamienia długie spacery w drogę przez cierpienie. Coraz więcej osób nawet nie wie, że ma to związek z haluksami. Paluch, czyli inaczej skrzywiony kciuk, to deformacja stawu palca.

Co to jest haluks i jak powstaje?

Nieodpowiednie obuwie, przeciążenie stopy, kontuzje lub nadwaga, przyczyniają się do powstawania haluksów. Zastanawiasz się, jak buty mogą powodować problemy ze stopami? Łatwiej niż myślisz. Wystarczy spojrzeć na swoją bosą stopę i buty, które normalnie nosimy. Zdecydowana większość z nich ma wąski przód. A nasza noga jest zazwyczaj szersza. Ucisk butów w części przedniej, tam, gdzie znajdują się palce — naciskają na kości, które stopniowo zaczynają się deformować i tak powstaje haluks. Obcasy też nie są dobrym rozwiązaniem. Pięty wywierają nieproporcjonalny nacisk na stopę, ciężar ciała koncentruje się głównie na palcach i stopa cierpi. Nacisk na kości powoduje ich przesuwanie się i odchylenie. Źle dobrane obuwie wpływa również na sposób chodzenia. Człowiek w naturalny sposób kroczy inaczej niż powinien, obciąża różne punkty podparcia, ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie. Haluks zaczyna się niepozornie. Dlatego na początku wiele osób nawet tego nie zauważa. I nawet jeżeli to zauważy, to macha na to ręką. Wiele osób błędnie myśli, że haluksy pojawiają się z wiekiem? A to nie jest prawda. Im szybciej pojawi się haluks, tym szybciej można coś z nim zrobić.

Więc na co musisz uważać?

Gdy tylko zauważymy wypukły guzek z boku palca, musimy wyostrzyć naszą uwagę. Gdy zostawimy to bez zmian, guzek na palcu będzie doprowadzał do bólu podczas chodzenia. A to naprawdę poważny problem.

Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Matt Black Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Matt Black
  • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Matt Black

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Chocolate Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Chocolate
  • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Chocolate

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Black Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Black
  • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Black

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Walnut Brown Zimowe buty barefoot Be Lenka Winter 3.0 - Walnut Brown
  • Wodoodporne

Zimowe buty barefoot
Winter 3.0 - Walnut Brown

Na stanie wszystkie rozmiary
769 zł
12 rozmiarów
Dostępne inne kolory: (+-5)

Jak rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim liczy się czas. Haluks, mimo że jego wygląd na początku wydaje się nieszkodliwy, może dać naprawdę wiele cierpienia. Co należy zrobić ? Zauważyłeś guzek w stawie kciuka, co teraz? Należy skupić się na zmianie butów, aby nie uciskały palców i miały przestrzeń do swobodnego rozłożenia się w nim według potrzeb. Odpowiednim wyborem są buty barefoot, które mają szeroką przednią część, idealnie dużo miejsca dla Twoich palców stóp. Dlaczego barefoot obuwie ? Bo nic nie uciska palców, a kciuk może być całkiem wyprostowany, co w wielu przypadkach (w początkowych stadiach) wystarczy, aby staw zaczął wracać na swoje miejsce.

Co w przypadku gdy Twój haluks robi się większy i bolesny? W aptekach i sklepach z artykułami medycznymi można kupić różne wyroby korekcyjne — opaski, specjalne ortezy, które próbują odsunąć kciuk od palców i tym samym przywrócić staw na jego miejsce. Haluks boli, wygląda nie ładnie i masz problemy z noszeniem butów lub dłuższym chodzeniem.

Co robić? Na tym etapie należy odwiedzić lekarza. Czasami nie pozostaje nic innego jak operacyjne usunięcie deformacji. Pielęgnacja palucha nie musi być odkładana. Przecież na początku można mu skutecznie pomóc, więc dlaczego nie spróbować? Istnieją również skuteczne ćwiczenia, które mogą nie tylko złagodzić ból, ale także złagodzić objawy palucha.

Przykłady ćwiczeń

  • Umieść piłkę (golfową, tenisową pod stopą i tocz stopami po piłce na całej jej długości. Palce są aktywne, rozsuń je, spróbuj „przytulić” nimi piłkę.
  • Usiądź wygodnie na krześle, chwytając stopę, przeplatając palce między palcami. W tej pozycji zegnij palce w przód iw tył. Powtórz 5-10 razy.
  • Weź grubszą gumkę i chwyć ją palcami. Ustaw szerokość gumki tak, aby była naprężona, ale nie ciągnęła. Naprzemiennie rozsuń nogi do siebie, aby poczuć ciągnięcie na palcach. Ćwicz minutę, odpocznij chwilę. To ćwiczenie jest najskuteczniejsze, jeśli ćwiczysz w seriach po 15 minut 2-3 razy dziennie.

Jakie buty są odpowiednie?

Jak powiedzieliśmy na początku, dobór odpowiednich butów czyni cuda. Na przykład barefoot Be Lenka. Buty barefoot mają wiele zalet dla naszego zdrowia. Zapewniają wystarczająco dużo miejsca na palce, nie uciskają stawów. Dzięki ultra cienkiej podeszwie cała stopa angażuje się podczas chodzenia, dzięki temu nie dochodzi do nierównomiernego przeciążenia. Jeśli więc haluksy już Ci przeszkadzają lub nie chcesz ich doświadczyć, wybór Be Lenka barefoot to właściwa inwestycja!